Bazaltowy Dom – Rok 2639 (5) [Mountain Home]

Przedstawiam wam Rok 5 (2639) w naszej kampanii w Mountain Home. W tych oto relacjach przedstawiam nie tyle sesję, co cały cykl gry (czyli rok) z życia krasnoludzkiej osady. Rozegraliśmy całą szóstą sesję oraz początek siódmej (podsumowanie Roku).

Same realia świata gry to:

 • Pustynia Elsłer, jako przedmiot inwazji Upadłych Elfów oraz ekspansji handlowej Emiratów Rrretze (czyli „Age of Conquest”). Mistyczne siły stanowią źródło tejże dynamiki (w tym magiczna Przyprawa).
 • Krasnoludy pochodzą z leśnego regionu zwanego Kharak, który podupada („Age of Collapse”) z powodu nieokreślonego dotąd czynniku zewnętrznego.
 • Osada nazywa się „Bazaltowy Dom”, a jej górą jest Głodna Matka (cechy: proud, wise, hungry).

Cykl gry (Rok) składa się z: Expedition Phase (wyruszamy na misje), Settlement Phase (zarządzamy osadą), End of the Year (sprawdzamy, co się wydarzyło i domykamy rok). Na koniec też pokazany będzie aktualny stan Bazaltowego Domu.

Pomiędzy Rokiem 4 a 5 popchnąłem następujące Zegary Frakcji:

 • Delegacja od Emiratów Rrretze wydarzy się dopiero w roku następnym (+2; 3/4).
 • Konflikt pomiędzy Upadłymi Elfami a Bractwem Czerwonego Oka idzie na korzyść tych pierwszych (+2; Tug-of-War 4/6 na korzyść Elfów); elfy wykorzystały szlak niedawno odkryty przez krasnoludów, aby znienacka uderzyć na tyły kompanii BCO i zmusić ich do okopania się w północnej przełęczy.
 • Oaza Entów rozrosła się (+3; 5/8) i pochłonęła kolejne kilkometry kwadratowe wydm, zamieniając je w las akacji, baobabów, kaktusów i innych wielkich roślin.

Expedition Phase

Gracze planowali jakąś głęboką podróż do wnętrza wygasłego wulkanu Głodnej Matki (ich góry), w celu odkrycia tajemnic dawnej metropolii (i przy okazji samej Góry). Po tym jak w jednym z „Entanglements” wylosowano Modliszkę (koniec ubiegłego roku), ten plan został przeniesiony na rok następny. Gracze postanowili, że Założyciele spróbują złapać tę mityczną bestię!

Wielka Modliszka Ssakolubna – 6 metrów długości (nie licząc skrzydeł), kolczasta, z piaskowym kamuflażem.

Zastanawialiśmy się jak podejść do tej ekspedycji. Ostatecznie zrobiliśmy to trochę „po blades’owemu”: wdrożyliśmy wstępny pomysł „podrzucić pułapkę na zatrutą żywą owcę”, rzuciliśmy na Engagement Roll, a na resztę byliśmy gotowi, że „załata się flashbackami”…

Misja 1/2639
Objective: Schwytać lub zabić Wielką Modliszkę
Method: Zasadzka na Wielką Modliszkę, trik „na zatrutą przynętę”.
Type: Raid
Engagement Roll: 2D-> [2, 1] -> „The founders are immediately at risk or have had their
expectations subverted.”
– Jest +1D za wykorzystywanie słabości potwora.
– Jest +1D za aktywację Hillfort.
– Jest -1D za to, że Modliszka może odpowiedzieć sztuczkami bądź podstępem.

Modliszka pochwyciła w górę tę owieczkę, ale zamiast jej zjeść, rozszarpała ją w powietrzu „dla zabawy”! Co więcej, zaczęła pikować na sojuszniczkę Digny, NPCa Pię! Digna (The Shieldbearer) nie wahała się i wstawiła się za Pię, dając się pochwycić w górę Modliszce! Bestia zaczęła latać w stronę swojego leża, przez wydmy!

Wstawiłem zegar 4-częściowy „Dotarcie do Leża Modliszki”.

Ciekawostka: tylko Partasti (The Warden) podjął pościg, wychodząc naprzód po ryzykownych skrótach (strumienie okresowe wyżłobione w skale i piasku). Froh (The Artisan) prowadził przed siebie reprezentantów trzech gildii bez ścigania się o palmę pierwszeństwa. Zatem tylko Partasti zamykał ten zegar, co mu udało się w dwa Action Roll.

W tym czasie, Digna zdążyła:
– Zaplątać siebie i Modliszkę liną, w ten sposób ratując się przed upadkiem na krwawy płaski kamień (Modliszka miała problem ze zbroją Digny, więc w pewnym momencie postanowiła ją zrzucić w odpowiednie miejsce!)
– Uwolniła się z liny, spadając prosto przez dach leża (z suchych martwych drzew), na stertę kości i resztek zwłok. Gracz nie chciał otrzymać rany „Dazed”, więc odparł tę konsekwencję… niestety rzucił 3 Stress na 3 kościach, więc idealnie wpadł na 9-ty punkt stresu! Digna otrzymała pierwszy punkt Weary (gracz wybrał Selfish) i jest unieszkodliwiona do końca fazy ekspedycji! BTW, w tej misji gracz aż dwukrotnie unikał otrzymania Rany!

Partasti prawie uratował sytuację. Prawie, bo wyskoczył na tyły potwora (energicznie szukającego Digny z góry własnego leża), zasadził siodło, lecz zleciał z Modliszki, lądując koło Digny (zaliczył ranę „Dazed”!).

To Froh uratował sytuację! Za pomocą zdolności „Intuitive Infusion” wcześniej przygotował bezpieczne w użytkowaniu „łańcuchy usypiające”, wystarczające na tak wielką bestię. Poprowadził on akcję grupową (on oraz gildie), która skutecznie spętała i zaraz potem uśpiła Modliszkę.

Zaprowadzono Modliszkę do specjalnej wielkiej klatki przed fortem. Koniec ekspedycji.

+2 reputation (byłoby +1, ale pochwycenie żywcem to większe osiągnięcie niż po prostu zabicie czy wypędzenie)
+0 treasure (byłoby +1 za pozostałości po walucie po jakimś kocim kupcu, ale Partasti zajumał 1 Treasure; zdarzyło się to za zgodą wszystkich graczy przy stole).
Żaden z obu tracków Entanglement nie otrzymał aktualizacji, aczkolwiek przez chwilę zastanawialiśmy się, czy doszło do jakichś zmagań czy niesnasek pomiędzy krasnoludami (np.: Froh nie próbował być przed Partastim)…

Settlement Phase

Digna miała wyczyszczony track Stress po fazie ekspedycji, więc wyjątkowo nie „oddawała się swojej obsesji” (ma nową – Martyr – „poświęcanie się za kogoś”; poprzednią było „Wandering”)

Jak widać po rzutach na Indulge Obsession, Froh dalej miał pulę 0D do usuwania sobie stresu. Od końca tego roku już zainwestował w jakąś kropkę pod atrybut Prowess, zatem w szóstym roku zobaczymy go lepiej radzącego sobie ze stresem…

Partasti zainicjował realizowanie marzenia Froha o własnym laboratorium, za czym poszło później ukończenie badań nad magiczną Przyprawą ze specjalnych agaw z pustynii Elsłer. W skrócie, dowiedzieliśmy się, że:

 • „Przyprawa” to nieorganiczny związek (proszkowaty minerał), który w przyrodzie występuje głęboko pod ziemią (forma nieorganiczna) oraz organicznej (części Przyprawowej Agawy, w tym destylat z niej).
 • Eony temu (dziesiątki tysięcy lat) ponoć jakieś bóstwo wprowadziło głębokie pokłady Przyprawy. Dodatkowo, w ten minerał zaklęto „czar manifestacji w agawy” po zetknięciu się mineralnej formy z powierzchnią. Nie jest to „chemiczna właściwość” Przyprawy, a właśnie jakiś czar, który „zaprogramował” sam moment wybijania się tego minerału z naturalnych pokładów…
 • Przyprawa to kwitesencja magiczna (mana), paliwo do czarów oraz potencjalnych technologii!

Przeznaczono bonus +1 z Quarry do rozpoczęcia budowy Riding Mole Farm (rancza na wielkie krety). Sam budynek będzie udostępniać jednego kreta wierzchowego (active) lub ułatwiać w eksploracji podziemi (+1 do odkrywania claimów). Niemniej ten budynek nie będzie mógł funkcjonować, dopóki nie zostanie ukończony projekt udomowienia tych kretów w wulkanie…

Froh Ironbottom (The Artisan)– Indulge Obsession (-1 Stress)
– Indulge Obsession (-1 Stress)
– [1 Treasure]: Long-Term Project: Froh’s Laboratory (5/5)
– [1 Treasure]: Long-Term Project: Badanie Przyprawy (3/8)
– [1 Treasure]: Long-Term Project: Badanie Przyprawy (6/8)
– [1 Treasure]: Long-Term Project: Badanie Przyprawy (8/8)
Digna Ald Urr (The Shieldbearer)– Tend Your Fellows (1 Conditions to remove)
– Tend Your Fellows (3 Conditions to remove)
Partasti (The Warden)– Indulge Obsession (-6 Stress)
– Long-Term Project: Froh’s Laboratory (2/5)

Nawiasem pisząc, jedna ze scen z NPCami (rozmowa Digny z Gidrą, rywalką w gildii Froha) w nowym laboratorium zainspirowała pewnego NPCa (Gidra Shieldanvil, czerwonowłosą alchemiczkę bez brwi) do własnego projektu. Tzw. „Tajemniczy Projekt Gidry”. Postęp na 3/6, albowiem:

 • Rzuciłbym 1D (tier osady), ale gracz grający Dignę wsparł ją w jej projekcie, więc za 1 stress dodał jej +2D do rzutu!
 • Za NPCa będę rzucać raz na rok. Uzgodniliśmy, że nie będę wyjawiać natury tego projektu (poza tym, że Gidra fascynuje się transmutacją, fermentacją oraz destylacją), aż nie zostanie ukończony.

End of the Year

Procedury w kolejności rozegrania w praktyce.

Outsider Entanglement: Reveal Information (As a favor, a faction with a positive status arrives with information. This could be a favor, but the information could also be for sale.)

Byłoby monotonnie wysyłać ciągle Elfy albo Koty-ze-Wschodu, zatem wprowadziłem skorpiona-automatona jako posłaniec od Miedzianego Monastyru. Ogłosił on swoim sojusznikom (relacja na „+2” – „Friendly”), że „Architekt rozpoczął procedurę rozbudzania dawnej rasy ich twórców – Falmerów” z okazaniem ich holograficznych twarzy. Froh próbował przekonać „skorpiona” do wyjawienia więcej na temat tego, gdzie są inne ruiny jak Miedziany Monastyr, lecz nie powiodło się (nieudany Action Roll). Zaraz potem reszta krasnoludów miała pomysł schwytać odchodzącego posłańca, ale uznali, że psucie relacji z Miedzianym Monastyrem nie jest jeszcze tego warte…

Mountain Entanglement: Famine (You are struggling to produce enough food this year. Something will have to be done to keep the dwarves fed.)

Track ME zmniejszył się o jeden, po tym evencie jest na 3/4 do „+1”.

Bazaltowy Dom i okolice nawiedził głód: zebrano za mało zboża, aby przeznaczyć je jednocześnie na pieczywo oraz produkcję alkoholu, plus za mało ryb w rzece.

Tier naszej osady to 1, więc domyślna pula kości to 1D. Natomiast gracze aktywowali Farm, więc pula kości spadła do 0D. Cały event działa następująco:

Rzut na 0D (wybierz gorszą z dwóch kosci) to było „6, 1„. Zatem jedyną konsekwencją klęski głodu był „brak własnej produkcji alkoholu” (BTW, nie mamy budynku Brewery, więc chodzi o domowe bimbrownie). Natomiast co by się stało, gdybyśmy rzucili 1D? Wypadłoby pewnie „6”, więc niedawno ustanowiony hold Strong poszedłby się tracić…

Wtedy przypomnieliśmy sobie, że w Mountain Home da się przegrać. Jak jest się na początku jako Tier 1 Weak, tego typu wydarzenie losowe może sprawić, że nasza osada rozpadnie się ledwo jak się rozpoczęła. Chyba, że ma się skarby, wyżebrze się pomoc od kogoś z zewnątrz, albo… przeznaczy 3 Stress…

Trade Roll:

Bazaltowy Dom ma cztery rodzaje dóbr:

 • Usługi stoczniowe z Riverside Docks (0D)
 • Klejnoty od Jewel Crafter (1D)
 • Kamienie od Quarry (0D)
 • Zboża od Farm (0D)
 • [DEDICATED] Riverside Docks dają +1D do puli.

Trade Roll: 2D -> [3, 2] -> 0 Treasure (Tier-1)

Are you at war with anyone? No.
Are you leveraging active trade deals? No.
Have you cornered the market on specialty goods? No.
Are you isolated by wilderness or dangerous paths? No.

Advancement

 • Froh Ironbottom (The Artisan) : 2+2+2+0 = 6 xp
 • Digna Ald Urr (The Shieldbearer): 2+2+2+2 = 8 xp
 • Partasti (The Warden): 2+2+2+1 = 7 xp

Digna otrzymała „2 xp” za ostatnie kryterium ze względu na to, że zarobiła pierwszy punkt Weary (Selfish), plus dobrowolnie dała się pochwycić Modliszce w obronie swojego członka gildii, Pii.

Przyzwyczajcie się, że za pozostałe kryteria będzie ciągle 2+2+2. Gracze mocno celują w „non-expedition scenes” i przynajmniej dwu/trzykrotnie podkreślają przekonania, ambicje postaci, swoje pochodzenie oraz profesję, czy XP triggery z playbooka…

Stan zastany

Bazaltowy Dom obecnie ma Tier I hold Strong (Settling – ponad setka krasnoludów), 6 pkt Reputation oraz 2 pkt Treasure.

Mountain Entanglement: 3/4 progress to „+1”

Outsider Entanglement 0/4 progress to „+1”

SurfaceRiver
– Riverside Docks
– Waterwheel
Hills
Hillfort
– Farm
River
– Cistern
HillsUnknown
Depth 1Earthy Cave
– Riding Mole Farm
Gem Cluster
– Jewelcrafter
Lava-filled Cavern
– Quarry
UnknownUnknown
Depth 2Winding Tunnels
– Traps
– Froh’s Laboratory
UnknownUnknownUnknownUnknown
Depth 3UnknownUnknownUnknownUnknownUnknown
Depth 4UnknownUnknownUnknownUnknownUnknown
Mapa Osady
Riverside Docks (I T): Activate to get +1D to engagement rolls relating to river travel OR dedicate to get +1D to trade rolls.
Jewelcrafter (II T): Activate to generate 2 treasure OR mitigate a guild problem.
Quarry (I T): Activate to provide enough stone for other public works OR activate to mark one segment on a claim clock.
Cistern (I): Activate to change the drought entanglement fortune roll by -1D.
Hillfort (II): Activate to get +1D to engagement rolls for missions invoving defense or sorting out to the enemy OR damage to mitigate one of Rival’s outsider entanglements
Farm (I T): Activate during entanglements to change the failed harvest fortune roll by -1D OR dedicate to allow the settlement to upgrade to the next tier.
Water Wheel (I): Automation! Activate another claim building building a second time.
Traps (I): Activate during an entanglement involving unwelcome invasion. The invaders begin injured, inconvenienced, or in a tight spot. This damages the building.
Froh’s Laboratory (II): Activate to get +1D to any downtime long-term project involving magic OR damage to get Spice Mana (1 supply equivalent).

Tabelka z Frakcjami, stan obecny. Nowości:

 • Upadłe Elfy odparły wyprawę wojenną najemników z Bractwa Czerwonego Oka, zabezpieczyły Północną Przełęcz! To obniżyło Hold tej drugiej frakcji.
Piaskowy Lud (Tier 2, hold Strong)
Status: -1 [Interfering]
Faction clock: Nowa osada w Piaskowej Przełęczy 1/8
Figureheads: Humanoids
Major drive: Knowlegde
Organization: Settled
Bractwo Czerwonego Oka (Tier 2, hold Weak)
Status: 0 [Neutral]
Faction clock: Ukrócić przejęcie Przełęczy przez Elfów 0/6 [Tug-o-War]
Figureheads: Animal folk
Major drive: Reputation
Organization: Exclusive
Upadłe Elfy (Tier 3, hold Strong)
Status: 2 [Friendly]
Faction clock: Opanowanie Północnych Wrót 6/6 [Tug-o-War]
Figureheads: Mythical folk
Major drive: Conquest
Organization: Mobile
Miedziany Monastyr (Tier 1, hold Strong)
Status: 2 [Friendly]
Faction clock: Przygotowanie do odbudowy Falmerów (+tier) 2/8
Figureheads: Unconventional
Major drive: Higher power
Organization: Secluded
Emiraty Rrretze Kotowatych (Tier 4, hold Strong)
Status: 1 [Helpful]
Faction clock: Delegacja do Bazaltowego Domu (4/4)
Figureheads: Humanoids
Major drive: Higher power
Organization: Mobile
Oaza Entów (Tier 1, hold Strong)
Status: 1 [Helpful]
Faction clock: Zielona Ściana Przeciwko Pustyni 6/8
Figureheads: Unconventional
Major drive: Resources
Organization: Settled

Ten tekst powstał dzięki wsparciu: Jędrzej Śmietański, Aleksandra Sontowska, Jakub KucharzewskiErpegowe Piekiełko, Sebastian Żarnowski, Michał LaskowskiPrzemysław Wasilewski i Marcin Zaród. Dziękuję!

Jedna myśl w temacie “Bazaltowy Dom – Rok 2639 (5) [Mountain Home]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s