Bazaltowy Dom – Rok 2646 (12) [Mountain Home]

Przedstawiam wam Rok 12 (2646) w naszej kampanii w Mountain Home. W tych oto relacjach przedstawiam nie tyle sesję, co cały cykl gry (czyli rok) z życia krasnoludzkiej osady. Właśnie czytacie relację z trzynastej sesji!

Same realia świata gry to:

 • Pustynia Elsłer, jako przedmiot inwazji Upadłych Elfów oraz ekspansji handlowej Emiratów Rrretze (czyli „Age of Conquest”). Mistyczne siły stanowią źródło tejże dynamiki (w tym magiczna Przyprawa).
 • Krasnoludy pochodzą z leśnego regionu zwanego Kharak, który podupada („Age of Collapse”) z powodu nieokreślonego dotąd czynniku zewnętrznego.
 • Osada nazywa się „Bazaltowy Dom”, a jej górą jest Głodna Matka (cechy: proud, wise, hungry).

Cykl gry (Rok) składa się z Expedition Phase (wyruszamy na misje), Settlement Phase (zarządzamy osadą), End of the Year (sprawdzamy, co się wydarzyło i domykamy rok). Na koniec też pokazany będzie aktualny stan Bazaltowego Domu.

Ten Rok rozgrywaliśmy na dwóch sesjach. Wszystkie sceny „Free Play” oraz pierwszą ekspedycję rozegraliśmy jeszcze na pierwszej sesji (1h i 40 minut). Kilka małych scen oraz druga ekspedycja rozpoczęły drugą z sesji (19-stą). Wspomnę, że niestety obie sesje dzieliło aż 5 tygodni!

Expedition Phase

Gracze trochę poczuli efekty Wojny, przynajmniej odnośnie rezultatów rzutów na Handel (duża szansa na zaledwie 1 Treasure, brak możliwości kryta, +1 do Outsider Entanglement). Poza tym, na poziomie moralnym przynajmniej Frohowi nie kleiło się dalsze toczenie wojny z czymś, co de facto jest dziedzictwem poprzednich mieszkańców Metropolis. W fikcji, Piaskowy Lud będzie stawiać jakiś partyzancki opór: zaledwie uciążliwość dla Kotowatych z Kompanii Handlowej Elsłer, ale problem dla Krasnoludów.

W związku z tym, przed pierwszą ekspedycją rozegrano scenkę-przesłuchanie pojmanego piaskowego maga, Lapisa. Long story short, udało się go przekonać do tego, aby pomógł krasnoludom w negocjacjach pokojowych (i przeprosinach dla Piaskowego Ludu). Poza tym, Lapis wyjawił parę informacji:

 • Szczegóły rytuału „Głaskania Agaw” (jak Piaskowi pozyskiwali Przyprawę bez niszczenia Agaw).
 • Koncept „przezwyciężania Ducha Góry”: albo zastępując go odpowiednio silnym duchem innej z gór, albo… utworzyć syntetycznego ducha za pomocą magii i wiary tysięcy (lub więcej) dusz.

Zwyczajowo, odbyła się też Rada Założycieli, w tym ustalenie priorytetów. A nim były:

 • Jeśli podpiszą pokój z Piaskowym Ludem, przekonanie Barona Dyrektora ar-Arkomnena do tego, aby nie dokuczał Piaskowym.
 • Wyprawa do Starożytnej Tamy w leśnym regionie Kharak na rok 13.

Pierwsza z ekspedycji trwała jakieś pół godziny czasu rzeczywistego.

Misja 1/2646
Objective: Porozumienie pokojowe z Piaskowym Ludem (zakończenie wojny) i odbudowa relacji.
Method: Dostanie się do głównej kryjówki Piaskowych.
Type: Diplomacy
Engagement Roll: 2D -> [6, 4] ->The expedition begins according to the plan.
+1D za „Will your deal benefit the other party?” [Lapis zostanie uwolniony]
+1D za „Are you offering gifts or goods?” [1 Treasure w podarkach]
-1D za „Have you earned their skepticism or mistrust?”

Nie wprowadziłem żadnego Zegaru, bo nie pojawił się żadne komplikacje. Natomiast Partasti wykonał akcję Journey – jeszcze przed rzutem na Engagement – ze względu na to, iż delegacja porusza się po trudnym terenie (grzbiety górskie, brak przetartych szlaków) w poszukiwaniu „inteligentnego piasku” w stogu gór i piasku.. Rzut był sukcesem („5”), ale z kosztem: ktoś z trójki postaci graczy musiał odpisać sobie 2 Supply na potrzebny sprzęt wspinaczkowy, konieczny w ogóle do pojawienia się w pobliżu Piaskowego Ludu…

Same negocjacje polegały na dwóch rzeczach. Aby przekonać Piaskowych do tego, że Krasnoludy żałują serii swoich występków (od kradzieży ich zbiorów – które zostały właśnie oddane – po współuczestnictwo w ich eksterminacji). Drugim celem było przekonanie do „zielonego światła” na możliwe rozmowy z Kotowatymi. Po drodze dowiedzieliśmy się, że Piaskowy Lud planuje eksodus ku wielkim wydmom na zachodzie, aby tam skryć się…

Long story short, to były dwa różne Action Roll (wszystkie to były akcje grupowe) i wszystkie efektywnie skończyły się efektem Great. Dzięki alchemicznemu cudowi Froha [nie pamiętam co, było!], a drugi rzut dzięki krytycznemu rezultatowi. W skrócie:
– Oprócz przebaczenia, Piaskowy Lud zaufa na tyle, że relacje poprawią się mocniej (o +2) plus kiedy Krasnoludy będą podróżować do Oazy Entów, „wydmy będą przychylne”, oczywiście po zakończeniu nowego projektu tej frakcji…
– Piaskowy Lud skłonny będzie i zarówno wysłać swojego ambasadora (mag Lapis wyraził chęć), to jeszcze zgadzają się na negocjacje trójstronne, czyli z Emiratami Rrretze.

+1 reputation
0 treasure
+0 outside entanglement
+0 mountain entanglement

Relacje z frakcjami:
+2 do relacji z Piaskowym Ludem (obecnie status -1, czyli „Interfering”).
+1 do relacji z Oazą Entów [to wyrównanie za poprzedni spadek po ataku na Piaskowy Lud – Enty doceniają to, że Krasnoludy „naprawiają swój błąd”] (obecnie status +2, czyli „Friendly”).

Gdzieś po drodze – po tym, jak Digna w drodze powrotnej do Bazaltowego Domu zaczęła głośno marzyć o „Uspokajaczu Sejsmicznych napędzanej duszami krasnoludów” – Partasti oraz Froh zdecydowali, że Reva będzie od tej pory śledzić Dignę! Później przekonali Revę, w sumie bez rzutu (trochę interakcji i pozycjonowania się w odgrywaniu). Chronologicznie zdarzyło się to po dwóch następnych scenach (akapitach). Ale za sugestią Revy, obaj Założyciele starali sie przekonać innego członka gildii Aldr Els – Imdura Stoutfoot – w stylu „stanowisko kierownika Kamieniołomu w zamian za śledzenie Digny”. Udało im się, w zamian za +1 ME („4”, najwyższy wynik z ich akcji grupowej).

Obaj (Reva, Imdur) będą śledzić Dignę!

Przed drugą ekspedycją wynegocjowano z ambasadorką Eman, aby zarekomendowała (listami) agendę Bazaltowego Domu na rzecz rozpoczęcia pokojowych relacji Emiratów Rrretze z Piaskowym Ludem. To jest, zdany Action Roll (Partasti+Digna, grupowy).

Ponadto Froh w końcu „wyszedł z szafy ze swoją herezją”. Przybił dziesięć tomów swojej wiary w kontrolowanie Góry do wrót Świątynii Ujarzmiania Góry, aby przeciągnąć 60% wiernych z nabożeństwa krasnoluda Relera. To też wyszło (z pomocą Digny).

Misja 2/2645
Objective: Pokój pomiędzy Emiratem Rrretze a Piaskowym Ludem.
Method: Negocjacje trójstronne z ambasadorem Lapisem w ar-Rimmen.
Type: Diplomacy
Engagement Roll: 3D -> [5; 2; 1] -> „Complications arise that require adaptation, a change of plans,
or difficult choices.”

+1D za „Have you proven yourselves to be honorable to the other party?”
+1D za „Are you offering gifts or goods?” [szklany hełm skradziony z osady Piaskowego Ludu]

Oto następująca komplikacja. Baron Dyrektor Hazred ar-Arkomnen jest zainteresowany tym, co umie piaskowy mag Lapis: rytuał „głaskania Agaw”. Zatem delegacja krasnoludów czekała przez trzy dni, nim została zaproszona na plantację Agaw. Baron Dyrektor wstępnie poprosił Lapisa o zademonstrowanie tego rytuału. Drugi NPC odmówił. Co zrobili Założyciele?

Nie próbowali przekonywać Lapisa. Zamiast tego jakimiś pokrętnie idealistycznymi argumentami przegadali kotka lewitującego na falmerskim tronie (to jest, wypadło „6” na akcji grupowej Convince), że PRowo to nie jest najlepsza decyzja. Nie pamiętam dokładnie Zamiaru akcji, pamiętam to, że poszło bez kosztu z rzutu…

Po drodze znów Digna rzuciła na Resistance Roll, aby wymigać się z rytualnego picia herbaty z Przyprawy. Ten detal (picie Przyprawy) jest istotne, bo wykorzystałem do konsekwencji następnego rzutu:

Mianowicie, przez jakieś 20 minut czasu rzeczywistego Baron Dyrektor tłumaczył krasnoludom, dlaczego wkrótce powinni iść na Upadłe Elfy, aby „wybić im z głowy inwazję na więcej niż pokolenie”. Krasnoludy były oporne i zamiast tego zaproponowały, że w ramach sojuszu – handlowo-obronnego – mogą sprzedawać bananowe wino z ich gorzelni dla Barona i jego dworu. Sam ten rzut na Host wypadł średnio. „4” najwyższy wynik!

Konsekwencją było to, że Hazredowi bardzo spodobało się to wino, lecz w połączeniu z uprzednio zażyta Przyprawą miał wizje prawie jak Paul Atryda po wypiciu Wód Życia z Arrakis. To jest, „dowiedział się, że 4 lata temu Partasti ukradł mu zabytkową kuszę myśliwską!”.

Gracz odparł to poprzez moc sugestii („to elfy ukradły kuszę, Partastiemu prawie udało się ją odzyskać”!) i Partasti prawie zarobił pierwszy Weariness. Prawie, bo na 2D (Resolve) rzucił „6”! Był na 8/9 Stres!

Misja dyplomatyczna jak najbardziej udana.

+2 reputation
1 treasure [następny statek pełen hematytu – krasnoludom brakuje złóż żelaza!]
0 outside entanglement
0 mountain entanglement

Relacje z frakcjami:
+1 do relacji z Piaskowym Ludem (obecnie status 0, czyli „Neutral”).
-1 do Upadłych Elfów (obecnie status +1, czyli „Helpful”; ich szpiedzy dowiedzieli się o ambitnej audiencji na plantacji Przyprawy)

Settlement Phase

Gracze postanowili, że chcą przygotować statek pumeksowy, aby w Roku 13 przenieść go przez pustynię celem wykonania misji do Tamy w Kharaku! Kolejność akcji Downtime na to: Partasti, Digna (Calloused Hand), Froh. Później, wydawano Treasure z Jewel Craftera (2 x 2 Treasure, z ponowną aktywacją z Waterwheel), aby mieć prototyk pełnoprawnego statku z pumeksu!

Digna podleczyła swoją gildię ze starych statusów.

Gracze długo rozważali, czy odpalić Uspokajacz Sejsmiczny, aby przenieść losową (1, 2, 3 lub 5) ilość Mountain Entanglement do Outside Entanglement. Rada podjęła decyzję, aby uczynić to dopiero w Roku 13, z wyższym Tierem oraz po wyjeździe do Kharak…

Froh Ironbottom (The Artisan)– Indulge Obsession (-5 Stress)
– Long-Term Project: Pumeksowe Statki (8/8)
[1 Treasure] Long-Term Project: Pierwszy Pełnorzeczny Pumeksowy Statek (5/8)
[1 Treasure] Long-Term Project: Pierwszy Pełnorzeczny Pumeksowy Statek (8/8)
Digna Ald Urr (The Shieldbearer)– Indulge Obsession (-5 Stress)
– [Calloused Hand] Long-Term Project: Pumeksowe Statki (7/8)
– Ancillary Diplomats (+2 reputation)
[1 Treasure] Tend Your Fellows (-2 statusy do zdjęcia)
Partasti (The Warden)– Indulge Obsession (-6 Stress)
– Long-Term Project: Pumeksowe Statki (5/8)

End of the Year.

Podniesienie Tiera

Wydano 10 reputation oraz 6 Treasure.

Ponadto, dedykowano Mushroom Farm, aby mieć drugie niezbędne źródło żywności dla osady. Suma Tierów budynków wymagana do awansu to 6 (nowy Tier x 2); Bazaltowy Dom od dawna ma o wiele więcej…

Outsider Entanglement: Herd Movement: (A herd of creatures is migrating through the land around the settlement. Until the year ends, there is an opportunity to hunt them. Of what use can these beasts be to dwarves? Where do they rest? Will others hunt them?)

Wylosowałem, że „Prey Animal” nawiedza powierzchniowe okolice Bazaltowego Domu. Mnóstwo pustynnych żółwi, będzie zbierać się aż do końca następnego roku. Czy to plaga? Okaże sie…

Mountain Entanglement: Ancestral Encounter: Someone strong in Stonespeech is
summoning long-passed ancestor to the mountain home for a conversation.
Why is this ancestor being summoned and by whom? What does the
dwarf hope to gain?
What does the ceremony look like? Anyone who seeks
information from this spirit may roll to gather information.

[-2 do ME]

Hurdur (NPC, gildia Dturist), pokazał Zębatce Ironbottom, do czego służy Stonespeech. Zatem przywołał ducha przodka Metropolis sprzed 1500 lat, aby zapytac się o to „jak odmłodzić swój umysł” (uzyskał zagadkę do odgadnięcia).

Partasti: „Jaki grzech doprowadził do upadku Metropolis?” (Tier Settlement – 3D, „5, 6, 2″): „Niewiedza”

Digna:

 • „Czy Kharak ma religię taką jak Metropolis, czy jest/było odwrotnie?” (Tier Settlement – 3D, „5, 5, 2″): „Wielki Praojciec Arcykapłan powiedział nam, w co wszystkie Krasnoludy mają wierzyć”
 • Jaki jest długotrwały wpływ Przyprawy na Krasnoludów„‚ (1D – pure luck, przodek nie ma pojęcia – „5„) – „Krasnolud stanie się domeną Kryształu, nie Kamienia”

Froh: „Czy próbowaliście spętać Górę i dlaczego nie zadziałało to?” (Tier Settlement – 3D „6”): „Nie wiedzieliśmy, czym naprawdę jest Kraina [Elsłer] i jakie są konsekwencje skrzywdzenia Wielkiej Strażniczki [Głodnej Matki; broniła Przyprawy przed wydostaniem się]”.

Trade Roll:

Bazaltowy Dom ma teraz mnóstwo dóbr

 • Usługi stoczniowe z Riverside Docks (0D)
 • Klejnoty od Jewel Crafter (1D)
 • Kamienie od Quarry (0D)
 • Banany od drugiej Farm (0D)
 • Drewno z Lumber Mill (0D)
 • Przyprawa ze Spice Agava Farm (2D + 1D za aktywację)
 • Wyroby z brązu z Bronzeworks (1D)
 • Wyroby ze srebra z Silver Mint (2D)
 • [DEDICATED] Riverside Docks dają +1D do puli.

Trade Roll: 9D -> [6, 6, 1, 4, 3, 5, 1, 5, 2] -> 5 Treasure (Tier +2)

Are you at war with anyone? No.
Are you leveraging active trade deals? Yes (handel Przyprawą i Winem z Bananów z Emiratami Rrretze)
Have you cornered the market on specialty goods? No.
Are you isolated by wilderness or dangerous paths? No.

Advancement

 • Froh Ironbottom (The Artisan) : 2+1+2+2 = 7 xp
 • Digna Ald Urr (The Shieldbearer): 1+2+2+0 = 5 xp
 • Partasti Rebbats (The Warden): 2+2+2+0 = 6 xp

Froh wyjątkowo 2 xp za czwarte kryterium (obsession or weariness), poleciał mocno z obsesją „Heresy”!

Stan zastany

Bazaltowy Dom obecnie ma Tier 3 hold Strong, 0/10 pkt Reputation oraz 7/10 pkt Treasure.

Mountain Entanglement: 1/4 progress to „+3”

Outsider Entanglement 1/4 progress to „+2”

SurfaceRiver
– Riverside Docks
– Waterwheel
Hills
Hillfort
– Farm
River
– Cistern
– Covenant with Ent’s Oasis
Hills
ToMT [RELER]
– Farm
Forest
– Lumber Mill
– Spice Agava Farm
Depth 1Earthy Cave
– Embassy Quarter
– Riding Mole Farm
Gem Cluster
– Jewelcrafter
Lava-filled Cavern
– Quarry
– Brewery [GIDRA]
UnknownUnknown
Depth 2Winding Tunnels
– Traps
– Froh’s Laboratory
Copper Vein
– Bronzeworks
– Bronze Guildhall
Silver Vein
– Silver Mint
– Ark of Mastery
UnknownUnknown
Depth 3Mushroom Forest
– Mushroom Farm
– Vaults
Winding Tunnels
– Emergency Fail-safes
Mushroom Forest
– Monument [GIDRA + REVA]
UnknownUnknown
Depth 4UnknownUnknownUnknownUnknownUnknown
Mapa Osady
Riverside Docks (I T): Activate to get +1D to engagement rolls relating to river travel OR dedicate to get +1D to trade rolls.
Jewelcrafter (II T): Activate to generate 2 treasure OR mitigate a guild problem.
Quarry (I T): Activate to provide enough stone for other public works OR activate to mark one segment on a claim clock.
Cistern (I): Activate to change the drought entanglement fortune roll by -1D.
Hillfort (II): Activate to get +1D to engagement rolls for missions invoving defense or sorting out to the enemy OR damage to mitigate one of Rival’s outsider entanglements
Farm (I T): Activate during entanglements to change the failed harvest fortune roll by -1D OR dedicate to allow the settlement to upgrade to the next tier.
Water Wheel (I): Automation! Activate another claim building building a second time.
Traps (I): Activate during an entanglement involving unwelcome invasion. The invaders begin injured, inconvenienced, or in a tight spot. This damages the building.
Froh’s Laboratory (II): Activate to get +1D to any downtime long-term project involving magic OR damage to get Spice Mana (1 supply equivalent).
Embassy Quarter (III): Activate to mitigate relation loss with a Faction by using 2 treasure per -1 which would be lost.
Riding Mole Ranch (II): Activate to get a riding animal for a year OR Activate to get +1 result once to discover an underground claim.
Covenant with Ent’s Oasis (III): This is a symbol of a covenant with Ent’s Oasis faction and marvelous desert garden itself! Prevents entanglement related to famine OR Activate to exchange +1 mountain entanglement for -1 outsider entanglement and 1 supply (additional) for a single Founder in the next year.
Temple of Mountain Taming (II) [RELER]: Activate to get +2D to any downtime action for increasing mountain entanglements track by 1.
Farm (I T): Activate during entanglements to change the failed harvest fortune roll by -1D OR dedicate to allow the settlement to upgrade to the next tier.
Lumber Mill (I T): Activate to tick one segment on a claim building construction or repair clock.
Brewery (II T) [GIDRA]: Activate to do a “tend” action at settlement tier.
Spice Agava Farm (III T): Sell at Tier, not Tier -1 OR activate for +1 progress for artifact or magic research long-term project
Bronzeworks (I T): Sell at Tier, not Tier-1.
Bronze Guildhall (I): Dedicate to allow the purchase of a guild with an extra flaw.
Silver Mint (II T): Sell at Tier, not Tier-1.
Emergency Fail-safes (I): Activate to mitigate one volcano or earthquake entanglement. The building becomes damaged.
Ark of Mastery (III): Requires an 8-segment clock to build. Tomes containing special techniques must be found and recovered first. Dedicate to let you raise actions up to a rating of 4.
Mushroom Farm (II T): Activate during entanglements to change the failed harvest fortune roll by -2D OR dedicate to allow the settlement to upgrade to the next tier.
Vaults (I): Dedicate to allow storing up to 4 additional treasure.
Monument [GIDRA + REVA]: A monument to greatness or history! Prevents entanglement relating to a single guild. Costs 6 treasure to make. Activate to melt down and destroy this building for 4 treasure in return.

Tabelka z Frakcjami, stan obecny. Nowości:

 • Widziano liczne patrole Upadłych Elfów przecinających jedyny szlak prowadzący przez Wydmy na zachód [+3 do zegara]
 • Emiraty Rrretze wstępnie oczyściły z gruzów (po Piaskowym Ludzie) jedno ze zdobytych złóż Przyprawy [+2 do zegara]
Piaskowy Lud (Tier 1, hold Weak)
Status: 0 [Neutral]
Faction clock: Exodus do Wydm 1/4
Figureheads: Humanoids
Major drive: Knowlegde
Organization: Settled
Bractwo Czerwonego Oka (Tier 2, hold Strong)
Status: 0 [Neutral]
Faction clock: Eksploracja Falmerskiej Oazy 1/7
Figureheads: Animal folk
Major drive: Reputation
Organization: Exclusive
Upadłe Elfy (Tier 3, hold Strong)
Status: 1 [Helpful]
Faction clock: Kradzież Korzenia Przyprawy z Oazy (3/8)
Figureheads: Mythical folk
Major drive: Conquest
Organization: Mobile
Miedziany Monastyr (Tier 2, hold Weak)
Status: 1 [Helpful]
Faction clock: Ustanowienie Międzysieci Falmerskiej (0/6)
Figureheads: Unconventional
Major drive: Higher power
Organization: Secluded
Emiraty Rrretze Kotowatych (Tier 4, hold Strong)
Status: 3 [Allies]
Faction clock: Renowacja Dwóch Złóż Przyprawy 2/6
Figureheads: Humanoids
Major drive: Higher power
Organization: Mobile
Oaza Entów (Tier 3, hold Strong)
Status: 1 [Helpful]
Faction clock: Obrosnąć Zachodnie Brzegi Rzeki 7/8
Figureheads: Unconventional
Major drive: Resources
Organization: Settled
Alpakoludy z Gór (Tier 2, hold Weak)
Status: 1 [Helpful]
Faction clock: Zorganizować fundusz wykupienia swoich z niewoli u elfów 3/8
Figureheads: Animal folk
Major drive: Resources
Organization: Exclusive

Ten tekst powstał dzięki wsparciu: Jędrzej Śmietański, Aleksandra Sontowska, Jakub KucharzewskiErpegowe Piekiełko, Sebastian Żarnowski, Michał LaskowskiPrzemysław Wasilewski i Marcin Zaród. Dziękuję!

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s