Bazaltowy Dom – Rok 2643 (9) [Mountain Home]

Przedstawiam wam Rok 9 (2643) w naszej kampanii w Mountain Home. W tych oto relacjach przedstawiam nie tyle sesję, co cały cykl gry (czyli rok) z życia krasnoludzkiej osady. Właśnie czytacie relację z trzynastej sesji!

Same realia świata gry to:

 • Pustynia Elsłer, jako przedmiot inwazji Upadłych Elfów oraz ekspansji handlowej Emiratów Rrretze (czyli „Age of Conquest”). Mistyczne siły stanowią źródło tejże dynamiki (w tym magiczna Przyprawa).
 • Krasnoludy pochodzą z leśnego regionu zwanego Kharak, który podupada („Age of Collapse”) z powodu nieokreślonego dotąd czynniku zewnętrznego.
 • Osada nazywa się „Bazaltowy Dom”, a jej górą jest Głodna Matka (cechy: proud, wise, hungry).

Cykl gry (Rok) składa się z Expedition Phase (wyruszamy na misje), Settlement Phase (zarządzamy osadą), End of the Year (sprawdzamy, co się wydarzyło i domykamy rok). Na koniec też pokazany będzie aktualny stan Bazaltowego Domu.

Udało nam się zmieścić Dziewiąty Rok w 260 minutach (4 i 1/3 h) sesji. Niemniej wydłuża się to i samo kombinowanie z opcjami w Settlement Phase będzie zajmować coraz więcej czasu. Ledwo ogarniamy te multum opcji!

Expedition Phase

Gracze szybko przeszli do – dla nich rychłej – sprawy „pogodzenia się” z Bractwem Czerwonego Oka, po tym jak w wydarzeniu losowym z ubiegłym roku Partasti okradł jednego z ich kupców! Mieli z nimi relację „Interfering” (-1), nie chcieli dopuścić do tego, aby na południu mieć aż dwie wrogie frakcje (obok Piaskowego Ludu)…

Misja 1/2643
Objective: Załagodzenie i poprawa stosunków z Bractwem Czerwonego Oka
Method: Drobne podarki oraz wymiana dyplomatów (ambasadorzy).
Type: Diplomacy
Engagement Roll: 1D-> [3] -> „The founders are immediately at risk or have had their expectations subverted.”
-1D za „Have you earned their skepticism or mistrust?”
+1D za „Will your deal benefit the other party?”
-1D za „Does your brazen plan reveal dwarven greed or ambition?”
+1D za „Are you offering gifts or goods?” [wymiana ambasadorów]

Wprowadziłem (jako prowadzący) interwencję strony trzeciej – Piaskowy Lud i jego magia. Nadzwyczajnie silna i wielka burza piaskowa zaczęła gonić krasnoludzką delegację po pustynnej przełęczy. Ustawiłem 4-częściowy zegar na to, kiedy ta magiczna burza dopadnie Założycieli oraz ich podopiecznych.

Obyło się bez pechowych rzutów. Najpierw Partasti (The Warden) oraz Froh (The Artisan) na wielkiej modliszce wzbili się w górę i wypatrzyli jaskinię, do której można się schronić. Potem Digna (The Shieldbearer) zarządziła całą resztą (lead a group action) i również gładko udało się schować się wszystkim krasnoludom oraz ich zwierzętom pociągowym we wspomnianej jaskini. W rzutach, było te „6”….

Nim doszło do właściwej audiencji u mistrza Minoara i jego magów, minęło te pięć dni w fikcji (podróż), poprzerywane krótkimi scenkami ze zwiadowcami Lisami Pustynii (którzy liczyli na to, że splądrują to, co zostanie po burzy piaskowej) oraz pewnym strażnikiem bramy, który wymógł na nich podpisanie pergaminu o „regulaminie miasta obozowego Bractwa”. Bo owszem, u podnóży wielkiej metalowej wieży funkcjonowało miasteczko obozowe pełne najemników i poszukiwaczy przygód (obstawy dla archeologów). Przechodząc do samej audiencji: Minoar i jego doradcy (magowie byki) z mocną rezerwą i nieufnością podchodzili do krasnoludów, nawet podstawiając wizję ze szklanej kuli jako „dowód na to, że Partasti okradł ich kupca”.

Cała rozmowa była bardzo udana, w punktach:
– Partasti drogą retoryki oraz kilku argumentów, przekonał doradców Minoara, że ten jeden dowód jest niewystarczający.
– Digna przekonała Minoara, aby wymienić się dyplomatami i ustanowić stałe reprezentacje dyplomatyczne. To był krytyczny rezultat, więc nieoczekiwanym pozytywnym rezultatem było to, że magowie z Wołowatych zaczęli dobrze wypowiadać się o Bazaltowym Domie także w towarzystwie alpaczych posłów z Nowego Peru!
– Reprezentantem krasnoludów został Okobyrn Van Choch (ten, nie radzący sobie z własną obsesją walki!), reprezentantem Bractwa został byczy mag Dem.
– Froh skonstruował specjalny magiczny „młot antystresowy” dla Okobyrna.
– W ramach flashbacku (1 Stress), udało się zmotywować (oczywiście Action Roll!) Okobyrna do tego, aby radził sobie ze swoimi zapędami do mordobitki. Jego problematyczny Zegar „Kiedy Okobryn z frustracji zabije kogoś? (0/6)” został usunięty

Mimo praktycznie braku rzutów niższych niż „6 lub więcej szóstek”, te akcje nie były pozbawione kosztów:
– Trochę Stresu (doszli do okolic 5-7).
– Gracz grający Partastim zaakceptował +1 do Outsider Entanglement jako Devil’s Bargain (reakcja mieszkańców obozu na przyśpiewki krasnoludów, kiedy przez pół dnia czekali pod wieżą).
– Froh zrealizował ten młot w ramach flashbacku z jego zdolności specjalnej (też 1 Stress), a okazało się, że ten młot to aż Tier 4. Rzucono maksymalnie „6” z kości na Craft, więc trzeba było dopłacić 1 Treasure do osiągnięcia wyznaczonego Tier rezultatu (Tier 2 a Tier 4, kryt albo dopłacanie Treasury lub Stresem!).
– Sam traktat o ambasadorów obejmował dwa obwarowania: „3 lata braku kontaktu z Miedzianym Monastyrem” oraz „brak Elfów na terenie Bazaltowego Domu, chyba że ambasador Bractwa zdecyduje inaczej”.

+2 reputation
1 treasure [suma drobnych podarków od Wołowatych]
+0 outside entanglement [nic dodatkowego, tylko wcześniejsze +1 OE z Devil’s Bargain]
+0 mountain entanglement

Relacje z frakcjami:
+1 do Bractwa Czerwonego Oka (obecnie „0”, Neutral)
+1 do Alpakoludzi z Gór (obecnie „+1”, Helpful)
-1 do Miedzianego Monastyru (obecnie „+1”, Helpful).
Dawno nie było kontaktu z automatonami z Miedzianego Monastyru, a dogadywanie się z plądrującymi falmerskie ruiny wpłynęło na zmniejszenie pozytywnej relacji…

Settlement Phase

Nim gracze wykonali pierwszy Downtime Action, gracz grający Digną zorganizował wspólną prywatkę dla Założycieli oraz dyplomatów (ambasadorki Emiratów Rrretze – Eman ar-Arkomnen oraz jej wiceambasadora Amira – oraz ambasadora Bractwa, Dema) po to, aby wysłać swojego członka gildii Revę celem przeszukania domu Partastiego w poszukiwaniu rzeczy, które zdążył ukraść. Gracz grający Partasti był z tym w porządku. Zdecydowaliśmy się na to, że rzucimy 2D (tier osady), zaś Partasti miał prawo odeprzeć konsekwencję. Rzucono „5”, czyli „Reva odnalazła(by) kuszę myśliwską ze zbrojownii Barona Dyrektora”. Odnalazłaby, ale Partasti odparł tę konsekwencję, uzasadniając w fikcji jeszcze większą dawką paranoi oraz wystawieniem wszystkich skrytek u siebie pustych, albowiem „Partasti schował rzeczy poza swoim domem”.

Po drodze, Gidra Shieldanvil (rywalka Froha z jego gildii) ukończyła samowolę budowlaną, czyli gorzelnię. Odtąd produkuje i czerpie dochody z bananowego wina!

Natomiast zegar wkurzenia się góry Głodnej Matki (z powodu istnienia świątyni Relera Ironbottom) doszedł do poziomu 4/5.

W końcu zrozumieliśmy, jak działają Steady Discovery (po tym, jak ktoś odkryje Claim, rzucamy 2d6 i sprawdzamy tabelki) i w wyniku aż trzech odkrytych Claimów, wypadły o to rezultaty:

 • +1 do zegara (3/4)
 • Event nr 1 dla tego typu osady („A cache of trade goods, worth 3 treasure if the founders can find the right buyer.”) – w fikcji było to kilka kolczug po elfich mieszkańcach Metropolis, z magią odpychającą niczym ocet, istotnie zanurzonych w metalowej beczce z kadzią zabezpieczającą.
 • Event nr 4 dla tego typu osady („A fully functional building, sealed off by the workers before they left. Messages are inside.”) – w fikcji było to pierwsze z przejść do „Uspokajacza Sejsmicznego”, zabezpieczone i podpisane mieszaniną krwi z patyną „NIE WCHODZIĆ”.

Gracze byli zmotywowani, aby „mieć armię na Piaskowy Lud”, a więc stworzyć czwartą gildię. Stąd też zrealizowano projekt „Bronze Guildhall”, którego dedykowano celem utworzenia gildii typu „Guards+Laborers”. W fikcji, nazwani zostali „Kompanią Karna” (liderem jest NPC o imieniu Karn), która zbiera wszelkiego rodzaju zabijaków i osiłków, którzy zdążyli coś naskrobać, albo są niespokojni. Ich Egde to „Loyal”, zaś dwa Flaw: „Wild” oraz „Reckless”. Ostatecznie to Froh ma ich pod komendą…

Froh Ironbottom (The Artisan)– Indulge Obsession (-3 Stress)
– Long-Term Project: Bronzeworks (4/4)
[1 Treasure]: Long-Term Project: Bronze Guildhall (4/4)
[1 Treasure]: Long-Term Project: Silver Mint (5/5)
[1 Treasure]: Long-Term Project: Emergency Fail-saves (4/4)
Digna Ald Urr (The Shieldbearer)– Indulge Obsession (-5 Stress)
– Long-Term Project: Spice Agava Farm (6/6)
[Calloused Hands] Ancillary DIplomats (+2 reputation).
Partasti (The Warden)– Indulge Obsession (-3 Stress)
– Discover Claim – Depth 2 (3/4; +1 Treasure -> 4/4) -> Silver Veil
[1 Treasure]: Discover Claim – Depth 3 (5/5) -> Mushroom Forest
[1 Treasure] Discover Claim – Depth 3 (5/5) -> Winding Tunnels

W czasie rzeczywistym: najpierw Partasti odkrywał Claimy, a później Froh budował. Oboje mają zdolności, które ułatwiają im eksplorację oraz budowanie, zaś te +1 do rezultatów z rozmaitych budynków (np.: Riding Mole Farm) tylko ułatwiło ambicje.

End of the Year.

Outsider Entanglement: Trading Favors (Harried Supply line: Traders are having trouble making their routes. What supplies are being stolen? What has driven them to steal? Do a settlement tier fortune roll)

Rezultat tego Fortune Roll (2D) to „4 i 2”, więc tylko -2D do Trade Roll.

W fikcji, jakaś grupa Żniwiarzy (od Kompanii Handlowej Elsłer) pomyliła jakiś krasnoludzki transport (z farmy Agaw z Przyprawą z leśnej dolinki) z przemytnikami i dokonała zbrojnej rekwizycji!

Mountain Entanglement: Guild Bickering (One of the guilds has caused trouble due to one of their flaws. Which dwarves are acting out of line? Who did they wrong? What excuses are they making? Either lose (settlement tier +1) reputation, make an example of one of the guild members, or face reprisals from the wronged party.)

Wypróbowałem tę nową gildię, „Kompanię Karna”. Ponieważ są jednocześnie „Reckless” oraz „Wild”, okradli srebro z mennicy srebra, aby za nie przekupić rolników hodujących Agawę z Przyprawą (której nieautoryzowane posiadanie jest nielegalne w Bazaltowym Domu!) i „dopalać się” napojami z Przyprawą.

The Founders zdecydowali, że każą im czyścić latryny w obszarze „Silver Veil” przez cały następny rok! Tutaj rzuciłem Fortune roll na 2D na to, jak bardzo to oburzy rodziny oraz krewnych tej gildii (nie/+1 ME/+2 ME/cały segment ME). Wypadło „5 i 3”, czyli tylko trochę: +1 do Mountain Entanglement.

Mechanicznie, to była opcja „make an example of one of the guild members”.

Trade Roll:

Bazaltowy Dom ma teraz mnóstwo dóbr

 • Usługi stoczniowe z Riverside Docks (0D)
 • Klejnoty od Jewel Crafter (1D)
 • Kamienie od Quarry (0D)
 • Zboża od Farm (0D)
 • Banany od drugiej Farm (0D)
 • Drewno z Lumber Mill (0D)
 • Przyprawa ze Spice Agava Farm (2D + 1D za aktywację)
 • Wyroby z brązu z Bronzeworks (1D)
 • Wyroby ze srebra z Silver Mint (2D)
 • [DEDICATED] Riverside Docks dają +1D do puli.

Trade Roll: 7D -> [2, 3, 1, 6, 4, 1, 6] -> 4 Treasure (Tier II+2)

Are you at war with anyone? No.
Are you leveraging active trade deals? Yes (handel Przyprawą z Emiratami Rrretze)
Have you cornered the market on specialty goods? No.
Are you isolated by wilderness or dangerous paths? No.

-2D do rzutu za pulę. Stąd 8D + 1D – 2D = 7D

Nie ma dodatkowej kostki za „Brewery”, bo ten budynek w całości kontroluje Gidra oraz jej ludzie!

Advancement

 • Froh Ironbottom (The Artisan) : 2+2+1+0 = 5 xp
 • Digna Ald Urr (The Shieldbearer): 2+2+1+0 = 5 xp
 • Partasti Rebbats (The Warden): 2+2+1+1 = 6 xp

Stan zastany

Bazaltowy Dom obecnie ma Tier 2 hold Weak, 4 pkt Reputation oraz 4 pkt Treasure.

Mountain Entanglement: 2/4 progress to „+1”

Outsider Entanglement 0/4 progress to „+1”

SurfaceRiver
– Riverside Docks
– Waterwheel
Hills
Hillfort
– Farm
River
– Cistern
– Covenant with Ent’s Oasis
Hills
ToMT [RELER]
– Farm
Forest
– Lumber Mill
– Spice Agava Farm
Depth 1Earthy Cave
– Embassy Quarter
– Riding Mole Farm
Gem Cluster
– Jewelcrafter
Lava-filled Cavern
– Quarry
– Brewery [GIDRA]
UnknownUnknown
Depth 2Winding Tunnels
– Traps
– Froh’s Laboratory
Copper Vein
– Bronzeworks
– Bronze Guildhall
Silver Vein
– Silver Mint
UnknownUnknown
Depth 3Mushroom ForestWinding Tunnels
– Emergency Fail-safes
UnknownUnknownUnknown
Depth 4UnknownUnknownUnknownUnknownUnknown
Mapa Osady
Riverside Docks (I T): Activate to get +1D to engagement rolls relating to river travel OR dedicate to get +1D to trade rolls.
Jewelcrafter (II T): Activate to generate 2 treasure OR mitigate a guild problem.
Quarry (I T): Activate to provide enough stone for other public works OR activate to mark one segment on a claim clock.
Cistern (I): Activate to change the drought entanglement fortune roll by -1D.
Hillfort (II): Activate to get +1D to engagement rolls for missions invoving defense or sorting out to the enemy OR damage to mitigate one of Rival’s outsider entanglements
Farm (I T): Activate during entanglements to change the failed harvest fortune roll by -1D OR dedicate to allow the settlement to upgrade to the next tier.
Water Wheel (I): Automation! Activate another claim building building a second time.
Traps (I): Activate during an entanglement involving unwelcome invasion. The invaders begin injured, inconvenienced, or in a tight spot. This damages the building.
Froh’s Laboratory (II): Activate to get +1D to any downtime long-term project involving magic OR damage to get Spice Mana (1 supply equivalent).
Embassy Quarter (III): Activate to mitigate relation loss with a Faction by using 2 treasure per -1 which would be lost.
Riding Mole Ranch (II): Activate to get a riding animal for a year OR Activate to get +1 result once to discover an underground claim.
Covenant with Ent’s Oasis (III): This is a symbol of a covenant with Ent’s Oasis faction and marvelous desert garden itself! Prevents entanglement related to famine OR Activate to exchange +1 mountain entanglement for -1 outsider entanglement and 1 supply (additional) for a single Founder in the next year.
Temple of Mountain Taming (II) [RELER]: Activate to get +2D to any downtime action for increasing mountain entanglements track by 1.
Farm (I T): Activate during entanglements to change the failed harvest fortune roll by -1D OR dedicate to allow the settlement to upgrade to the next tier.
Lumber Mill (I T): Activate to tick one segment on a claim building construction or repair clock.
Brewery (II T) [GIDRA]: Activate to do a “tend” action at settlement tier.
Spice Agava Farm (III T): Sell at Tier, not Tier -1 OR activate for +1 progress for artifact or magic research long-term project
Bronzeworks (I T): Sell at Tier, not Tier-1.
Bronze Guildhall (I): Dedicate to allow the purchase of a guild with an extra flaw.
Silver Mint (II T): Sell at Tier, not Tier-1.
Emergency Fail-safes (I): Activate to mitigate one volcano or earthquake entanglement. The building becomes damaged.

Tabelka z Frakcjami, stan obecny. Nowości:

 • Pustynny Sztandar (ok. 1000 żołnierzy z magami i działami) przybył jako wsparcie dla Kompanii Handlowej Elsłer, gotowy na kampanię wojenną.
 • Bractwo oraz Alpakoludzie zawarli sojusz obronny oraz umowę handlową.
 • Dzwonnica (ruina falmerska) którejś nocy zniknęła pod rumowiskiem.
 • Upadłe Elfy rozpoczęły kampanię mającą na celu przejąć ostatnie pół-pustynne stepy na Północy, wedle postanowień traktatowych z Krasnoludami.
Piaskowy Lud (Tier 2, hold Strong)
Status: -2 [Hostile]
Faction clock: Nowa osada w Piaskowej Przełęczy 8/8
Figureheads: Humanoids
Major drive: Knowlegde
Organization: Settled
Bractwo Czerwonego Oka (Tier 2, hold Strong)
Status: 0 [Neutral]
Faction clock: Sojusz z Alpakoludźmi 5/5
Figureheads: Animal folk
Major drive: Reputation
Organization: Exclusive
Upadłe Elfy (Tier 3, hold Strong)
Status: 2 [Friendly]
Faction clock: Podbój całej Północy (3/8)
Figureheads: Mythical folk
Major drive: Conquest
Organization: Mobile
Miedziany Monastyr (Tier 1, hold Strong)
Status: 1 [Helpful]
Faction clock: Przygotowanie do odbudowy Falmerów (+tier) 7/8
Figureheads: Unconventional
Major drive: Higher power
Organization: Secluded
Emiraty Rrretze Kotowatych (Tier 4, hold Strong)
Status: 3 [Allies]
Faction clock: Mobilizacja Pustynnego Sztandaru 6/6
Figureheads: Humanoids
Major drive: Higher power
Organization: Mobile
Oaza Entów (Tier 3, hold Strong)
Status: 2 [Friendly]
Faction clock: Obrosnąć Zachodnie Brzegi Rzeki 0/8
Figureheads: Unconventional
Major drive: Resources
Organization: Settled
Alpakoludy z Gór (Tier 1, hold Weak)
Status: 1 [Helpful]
Faction clock: Utworzyć Nowe Peru 6/6
Figureheads: Animal folk
Major drive: Resources
Organization: Exclusive

Ten tekst powstał dzięki wsparciu: Jędrzej Śmietański, Aleksandra Sontowska, Jakub KucharzewskiErpegowe Piekiełko, Sebastian Żarnowski, Michał LaskowskiPrzemysław Wasilewski i Marcin Zaród. Dziękuję!

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s