Bazaltowy Dom – Rok 2642 (8) [Mountain Home]

Przedstawiam wam Rok 8 (2642) w naszej kampanii w Mountain Home. W tych oto relacjach przedstawiam nie tyle sesję, co cały cykl gry (czyli rok) z życia krasnoludzkiej osady. Doszliśmy w ten sposób do dwunastu sesji!

Swoją drogą, w międzyczasie Karl Scheer wypuścił czerwcową wersję podręcznika. Największa w niej zmiana to tzw. Steady Discoveries, czyli stopniowo ujawniane tajemnice-prompty dotyczące Settlement Goal, po tym jak odkrywa się Claimy na mapie.

Same realia świata gry to:

 • Pustynia Elsłer, jako przedmiot inwazji Upadłych Elfów oraz ekspansji handlowej Emiratów Rrretze (czyli „Age of Conquest”). Mistyczne siły stanowią źródło tejże dynamiki (w tym magiczna Przyprawa).
 • Krasnoludy pochodzą z leśnego regionu zwanego Kharak, który podupada („Age of Collapse”) z powodu nieokreślonego dotąd czynniku zewnętrznego.
 • Osada nazywa się „Bazaltowy Dom”, a jej górą jest Głodna Matka (cechy: proud, wise, hungry).

Cykl gry (Rok) składa się z Expedition Phase (wyruszamy na misje), Settlement Phase (zarządzamy osadą), End of the Year (sprawdzamy, co się wydarzyło i domykamy rok). Na koniec też pokazany będzie aktualny stan Bazaltowego Domu.

Rozegraliśmy ten cykl gry na dwóch sesjach. Pierwsza (3,5 h minus pół godziny na wydarzenia i handel za rok ubiegły) to były grube dysputy o to, po czyjej stronie (Elfy czy Koty?) stanąć. Resztę zajęła nam całkiem długa (czasowo) ekspedycja. Druga sesja to dokończenie ekspedycji (trwało niespełna godzinę) oraz domknięcie Ósmego Roku.

Expedition Phase

Gracze całkiem długo rozważali za i przeciw wobec każdej z politycznych opcji: czy obrać wektor ku Upadłym Elfom (z którymi mają już traktat pokojowy) czy jednak ku Emiratom Rrretze (z którymi mają już osiem lat przyjaznych relacji oraz ustanowiony deal o ochronę skrzyżowania handlowego). Jednak zarówno Froh (The Artisan), jak i Digna (The Shieldbearer) zebrali zdecydowanie więcej argumentów za tym, aby sprzymierzać się z Kotowatymi. Zgaduję, że decydującym argumentem za jednomyślnością Rady było to, że Emiraty Rrretze nie patrzą na politykę czarnobiało: istnieje przestrzeń na wyperswadowanie im, że „możemy nie uczestniczyć w Waszej wojnie, ale dalej współpracować w pozostałych obszarach”.

Zatem o tym była ekspedycja, czyli udanie się na długo obiecaną audiencję u Barona Dyrektora, czyli: Barona ar-Rimmen, Dyrektora Kompanii Handlowej Elsłer, Hazreda ar-Arkomnena. Jej celem było wynegocjowanie zgody na neutralny stosunek do wojny pomiędzy Upadłymi Elfami a Emiratami Rrretze, a także arbitraż w sprawie Oazy Entów a Żniwiarzy Rrretze.

Wyobraźcie sobie Barona Dyrektora takiego jak kotek wyżej, plus: w turbanie, siedzącego na metalowym falmerskim lewitującym fotelu. Jeden z graczy miał ochotę go pogłaskać!

Trochę też zajęło ustalenie, kto ma być ambasadorem Bazaltowego Domu. Po intensywnych rozkminach, zdecydowano się na Pię, prawą rękę Digny. Wiązało się to z tym, że Pia i Runmora (prawa ręka Froha) są ze sobą w związku i Pia musiałaby udać się na tymczasową (maks. 5 letnią) rozłąkę!

Misja 1/2642
Objective: Uznanie neutralności Bazaltowego Domu w konflikcie Elfy vs Kotowate.
Method: Negocjacje w ramach umówionej audiencji u Barona Dyrektora.
Type: Diplomacy
Engagement Roll: 3D-> [1, 5, 1] -> „Complications arise that require adaptation, a change of plans, or difficult choices.”
+1D za „Have you proven yourselves to be honorable to the other party?”
-1D za „Have you earned their skepticism or mistrust?” [wizyta posłańca Idaha ad-Duncani w Roku 6 sprawiła mieszane odczucia…]
+1D za „Will your deal benefit the other party?”
+1D za „Are you offering gifts or goods?” [wymiana ambasadorów]

Ta ekspedycja długo nam zeszła, bo było trochę worldbuildingu w opisach (pierwszy raz odwiedzają miasto ar-Rimmen). W skrócie: to miasto na 7-11 tysięcy mieszkańców, rozrosłe wokół jakiejś oazy, sieci uregulowanych rzek okresowych i jakiegoś akweduktu, plus niedawny kanał wodny z głównej rzeki na potrzeby irygacyjne.

Postawiłem zegar „Kotowate Rrretze uznają Krasnoludy z Bazaltowego Domu oraz Kharak za barbarzyńców”, 5-częściowy.

Postawiłem przed graczami trudny wybór. Z rozkazu Barona Dyrektora, straż w asyście znajomej Założycielom generał Dahzini Szybka-Sierść miała dokonać gruntownej kontroli celnej i tymczasowego zarekwirowania całego sprzętu krasnoludów. W skrócie: udało się przekonać Dahzini, aby ta otrzymała zgodę na wniesienie całego osobistego sprzętu Delegacji do pałacu bez sprawdzania go. Wiązał się z tym Devil’s Bargain do rzutu: Pia w wielkiej skrzyni na plecach przemyciła Runmorę ze sobą!

To była jedna z trzech akcji grupowych w tej ekspedycji.

Podzieliłem tę ekspedycję na dwa dni: pierwszy dzień „ucztowanie i hangout bez polityki” i drugi dzień „właściwa polityczna część”. Podczas pierwszego dnia wymieniono się odniesieniami kulturowymi. To, co dowiedziano się o samych Emiratach Rrretze:
– Czczą Księżyc, wierząc, że „jego moc kiedyś odbuduje Ogrody Rrretze i zamieni obecną Pustynię z Dwiema Rzekami w rajski krajobraz”.
– Jakieś 2-2,5 tysiąca lat temu w Rrretze żyli Starożyni, lecz jakieś tysiąc lat temu ich cywilizacja upadła, zas Ogrody Rrretze zamieniły się w pustynię. Istnieje jakieś powiązanie tej tragedii z upadkiem krasnoludzkiego Metropolis…
– Istnieją trzy grupy społeczne: szlachta, pospólstwo i niewolnicy (tylko inne rasy niż sfederalizowane kotowate). Wśród tych ostatnich widziano pojedyncze Upadłe Elfy!

Digna dała radę uniknąć wypicia Herbaty-z-Przyprawą podczas ceremoniału, albowiem ukradkiem Partasti (The Warden) wziął to na siebie!

Ponadto Froh zdażył obiecać znajomemu kapitanowi Amirowi Bogate-Zaplecze, że zasugeruje Baronowi, aby to on był ambasadorem w Bazaltowym Domu.

Drugi dzień [właściwie negocjacje]. Krasnoludom udało się odeprzeć zarzuty stawiane przez Idaha ad-Duncaniego w sprawie podejrzeń o współpracę z Elfami. „High Reward” w tym Action Roll sprawiło nawet, że Baron przyznał że „Krasnoludom można bardziej ufać niż politykom w Emiratach”!.

Long story short, udało się przekonać Barona do tego, aby Bazaltowy Dom nigdy nie był wciągany do wojny z Elfami. Co więcej, udało się też przekonać Hazreda do tego, aby nie nazywał Oazy Entów „chwastami” i dał się skusić na te Owoce z Przyprawą w zamian za to, aby jego Żniwiarze wstrzymali operacje w tych dwóch źródłach Przyprawy na parę lat. Dodatkowo, gracze zaproponowali więcej niż Baron chciał prosić w sprawie Piaskowego Ludu: zobowiązali się do ataku na tę frakcję w przeciągu maksymalnie trzech lat!

Co do kwestii ambasadorów, to Baron Dyrektor zaproponował „najbardziej kompetentną ze swoich córek”, Eman (też wygląda jak czarny, puszysty kot perski). Udało się jednak wynegocjować, aby kapitan Amir został jej zastepcą, wice-ambasadorem. Wiązało się z tym szybkie uszlachcenie Amira, ale też to dało się załatwić (odparto konieczność płacenia 2 Treasure, Resistance Roll).

Noc poprzedzająca odjazd to dwie scenki:
Partasti postanowił ukraść jakąś cenną broń z Eleganckiej Zbrojowni. Wybrał mniej ryzykowną rzecz, czyli zdobioną kuszę myśliwską. Ostatecznie udało mu się tego dokonać i to bez ujawnienia się, ale jeden z Action Roll skutkował u niego raną Exhausted (podczas uczty poczęstował się naprawdę mocnym espresso z Przyprawą i ma długotrwały efekt odstawienia!)
Froh na prośbę Digny skonstruował na szybko magiczny róg do komunikowania się z Pią (ambasadorką krasnoludów). Użyliśmy zasad z „Negotiating Innovation”, akurat wyrzucono „6” (docelowy Tier 2, mieli Tier 1+1 w rezultacie), więc gracze nie musieli wydawać 1 Treasure lub 2 Stress…


+3 reputation [na pierwszy rzut oka byłem konserwatywny z ilością reputacji – celowałem w dwa – ale przypomnieliśmy sobie, że na poprzedniej sesji udało się sporo załatwić u Barona Dyrektora]
2 treasure [oficjalne spotkanie dyplomatyczne wiąże się z obustronną wymianą podarków, więc za ekwiwalent Owoca Agawy z Przyprawą otrzymali trochę klejnotów, kadzideł oraz herbatek z Przyprawą]
+1 outside entanglement [dogadali się przeciwko Piaskowemu Ludowi + kradzież tej kuszy]

Relacje z frakcjami:
+1 do Emiratów Rrretze (obecnie +3, „Allies”)
+1 do Oazy Entów (obecnie +2, „Friendly”)
-1 do Piaskowego Ludu (obecnie -2, „Hostile”)
Rzuciłem też Tier III za Upadłe Elfy, aby sprawdzić, czy ich wywiad upewni się, że Krasnoludy zawarły przymierze z Kotami. Najwyższy wynik to „4”, zatem „z jednego niepewnego źródła wiedzą, ale to trochę za mało na -1 do relacji, jeszcze”.

Technicznie to Free Play i nie jestem pewien czy to już Expedition Phase, ale mimo wszystko zdarzyło się coś jeszcze. Kiedy postacie powróciły do Bazaltowego Domu i dowiedziały się o absencji Runmory, gracze wpadli na pomysł, aby zaaranżować jej „legalny pobyt jako wiceambasadorkę”. Long story short, wykonano Action Roll (Command) na zaaranżowanie następujące przykrywki z jakąś karawaną:

 • Runmora jest „przemycana” z ar-Rimmen, aby trafić do zaaranżowanej krasnoludzkiej karawany kupieckiej.
 • Ta karawana kupiecka potem „oficjalnie” dostarcza dodatkowego dyplomatę (Runmorę) jako uzupełnienie misji Pii.

Ten rzut także się powiódł i to na „6”. Była to akcja grupowa (wszyscy Żałożyciele) pod przewodnictwem Partastiego, który jako jedyny miał jeszcze Stres do wydania (i otrzymał 1 Stres za nieudany rzut Froha…).

Settlement Phase

Najpierw wylistuję niezależne projekty członków osady, jako konsekwencje Entanglements z poprzednich lat:

 • Gidra kontynuuje budowę gorzelni (Brewery), postęp 4/5 (+2)
 • Reler Ironbottom ukończył budowę swojej Świątyni Ujarzmiania Góry (Temple of Mountain Taiming), postęp 5/5 (+3). Z istnieniem tej inwestycji wiąże się postęp innego zegara, mianowicie „Irytacja Głodnej Matki” (2/5, +2), którego konsekwencją będzie -1 do relacji z Górą!

Korzyść z tej drugiej budowli jest dostępna tylko za zgodą (interakcją) nowego architekta-kapłana!

Ta faza ekspedycji to przykład, jak można dużo zrobić, nie wydając wcale tak dużo zasobów. Albo jak pewne budynki oraz zdolności specjalne postaci napędzają się same. Gracze zastanawiali się czy chcą cokolwiek wybudować (na ich liście zaczęło brakować opcji); została im tylko farma Agaw z Przyprawą. Ale zorientowali się, że mają tylko jedno miejsce na powierzchni (drugi Claim typu Hills!). To sprawiło, że Partasti ruszył się do odkrycia ostatniego, piątego Claima na powierzchni (okolice góry).

Froh Ironbottom (The Artisan)– Indulge Obsession (-5 Stress)
– Long-Term Project: Covenant with Ent’s Oasis (3/6)
[1 Mountain Entanglement]: Long-Term Project: Spice Agawa Farm (3/6; +1 Lumber Mill -> 4/6)
Digna Ald Urr (The Shieldbearer)– Tend Your Fellows (+2 harm do wyleczenia)
– Indulge Obsession (-5 Stress)
– Long-Term Project: Farm (4/4)
[Calloused Hands] Long-Term Project: Lumber Mill (3/4; +1 Quarry -> 4/4)
Partasti (The Warden)– Indulge Obsession (-4 Stress)
– Discover Claim – Surface: (2/2) -> Forest

Wydano 1 Treasure oraz +1 do Mountain Entanglement.

Jak widzicie, gracze szybko wykorzystali to, że wylosowano las (Forest) i dodali 1+1=2. Wykminili, że jednoczesne posiadanie kamieniołomu oraz tartaku da im aż dwa „tiki” do przyszłych projektów budowlanych. Plus bardzo pasowało im klimatyczne umiejscowienie farmy na Przyprawę w dolinie wśród ciernistych krzewów oraz akacji…

Rzuciłem Tier osady na Steady Discovery i jest na 2/4.

End of the Year

Procedury w kolejności rozegrania w praktyce.

W pierwszej kolejności awansowano Bazaltowy Dom na Tier II (weak hold):

 • Wydano 6 Treasure (a później aktywowano drugi raz źródło klejnotów za pomocą Waterwheel, aby mieć 2 Treasure).
 • Wydano 10 Reputation.
 • Ustawiono pierwszą z farm jako DEDICATED
 • Minimalna suma tierów budynków (4) zgadzała się. Skoro już o tym piszę, to suma Tierów budynków to 24 (po ukończeniu farmy Agaw oraz gorzelni Gidry będzie to 29).

Co się dzieje w ramach podniesienia Tieru osady w Mountain Home? Tier II „Established” oznacza:

 • W fikcji, osada okazuje się mieścić do kilkuset krasnoludów. OK, niestety jest to skokowe, trzeba trochę zawiesić niewiary w tym, że dotychczas osada operowała jak podmiot z 100-150 ludźmi. W każdym razie, krasnoludy nie zaprzątają się już codziennym zmaganiem o przetrwanie, tworzą się organizacje, rodziny. Czuć, że „osada nie jest już tymczasowa”.
 • Gildie mają teraz quality 2D (równy Tier), co sprawia, że mogą lepiej działać na własną rękę, w tym zastępować kompetencje postaci graczy.
 • Większe przychody z Trade Roll (podstawa to 2 Treasure, skala od 1 do 4, a nie 0-3)
 • Większe ryzyko związane z Mountain Entanglement (rzucamy 2D na to, jak srogie są konsekwencje, w tym wprowadzenie szansy na krytyczny rezultat!)
 • Otrzymano nową zdolność specjalną z Settlement Goal „Rebuild the Buried Metropolis”. Gracze wybrali następującą zdolność:

Ancillary Diplomats: During downtime, you may use a downtime action to gain 2 reputation.

Outsider Entanglement: Trading Favors (A faction with a neutral or positive status is asking for a favor. They have something to offer in return. What have they asked of you? Are they giving you the full picture?)

Przypomnieliśmy sobie o Bractwie Czerwonego Oka. Przybyła wyprawa kupiecka pod wodzą niejakiego byczka Rineala-Bea, z eskortą oraz yakiem z jukami po brzegi wypełnionymi falmerskimi metalowymi artefaktami z ruin Dzwonnicy. Przypominały one akcesoria sakralne z jakiejś kaplicy poświęconej „jednemu z trzech bóstw Falmerów, bóstwu trzęsień ziemi” zdaniem Zębatki.

Ostatecznie Założyciele odmówili oferty „wszystkie artefakty wraz z yakiem za 2 Treasure”. Natomiast Partasti znów okradł nie-krasnoludów, skutecznie wykradając (Action Roll) jakiś szpikulec o przeznaczeniu okołoreligijnym. Była jednak konsekwencja tego „Success with a cost” w ramach ryzyka High: wkrótce potem przywódctwa bractwa Minoar wystosował list ze skargą o to, że „osobnik przypominający Partastiego, z wielkim szpiczastym kapeluszem” okradł ich karawanę.

-1 do relacji z Bractwem Czerwonego Oka!

Mountain Entanglement: Unauthorized Construction

Znowu wylosowaliśmy wydarzenie o samowoli budowlanej. Jednak to już trzeci raz w najbliższym czasie, a przede wszystkim nie było gdzie miejsca to zrobić. Został tylko Claim ze złożem miedzi. Zdecydowałem się na opcję wybrania następnego eventu z listy niżej, albowiem:

 • Zainicjowanie Bronze Guildhall albo Bronzeworks na dłuższą metę tylko by pomogło graczom, w zamian za zaledwie tymczasowy setback z NPCem niezależnym…
 • Inna inwestycja byłaby topornym dick movem.

Jednak w trakcie pisania tego raportu zauważyłem, że jeszcze istnieje drugi slot w „Gem Cluster”, więc mogłem jednak wymyślić samowolkę Rev, dla przykładu (rywalka Digny z gildii, przez parę lat była główną jubilerką, ale Digna odsunęła ją od tej pozycji!)…

Wydarzenie niżej z listy to:

Unmanaged Obsession: Another dwarf in the settlement, likely one in a guild, is not dealing with their obsession well. Start a clock to represent the implications of this dwarf not being set back on track, and set the stage. What obsessions does this dwarf have? How are they affecting the settlement?

Przypomnieliśmy sobie o Okobyrnie, rywali z gildii Partastiego. Kilka lat temu prawie zlinczował pajęczy automaton, Zębatkę. Ujawniłem zatem, że Okobyrn ma problem ze swoją Obsesją: zapałem do walki, bitki („Fighting”). Frustruje go to, że Bazaltowy Dom żyje niemal sielankowo i stara się o pokój z prawie wszystkim kim się da. Jego obsesja na punkcie fizycznie przemocy prędzej czy później doprowadzi do tragedii…

Wprowadziłem zegar „Kiedy Okobyrn w końcu zamorduje kogoś w Bazaltowym Domu?”, 6-częściowy. Na razie stan na 0/6, będę rzucać Tier osady co rok w ramach End of the Year!

Track ME zmniejszył się o jeden, po tym evencie jest na 3/4 do „+1”.

Trade Roll:

Bazaltowy Dom ma cztery rodzaje dóbr:

 • Usługi stoczniowe z Riverside Docks (0D)
 • Klejnoty od Jewel Crafter (1D)
 • Kamienie od Quarry (0D)
 • Zboża od Farm (0D)
 • Banany od drugiej Farm (0D)
 • [DEDICATED] Riverside Docks dają +1D do puli.

Trade Roll: 2D -> [4, 3] -> 2 Treasure (Tier II)

Are you at war with anyone? No.
Are you leveraging active trade deals? No.
Have you cornered the market on specialty goods? No.
Are you isolated by wilderness or dangerous paths? No.

Advancement

 • Froh Ironbottom (The Artisan) : 2+2+2+1 = 7 xp
 • Digna Ald Urr (The Shieldbearer): 2+1+2+2 = 7 xp
 • Partasti Rebbsta (The Warden): 2+2+2+1 = 7 xp

Siedem xp dla każdego wydaje się dużo, ale zwróćcie uwagę na to, że to odzwierciedla 6,5 h gry, czyli sporo scen, w których pokazano swoje przekonania, dążenia, triggery playbooków, ale też obsesje (zwłaszcza obsesja Theft u Partastiego!).

Stan zastany

Bazaltowy Dom obecnie ma Tier 2 hold Weak, 0 pkt Reputation oraz 4 pkt Treasure.

Mountain Entanglement: 3/4 progress to „+1”

Outsider Entanglement 0/4 progress to „+1”

SurfaceRiver
– Riverside Docks
– Waterwheel
Hills
Hillfort
– Farm
River
– Cistern
– Covenant with Ent’s Oasis
Hills
ToMT [RELER]
– Farm
Forest
– Lumber Mill
Spice Agava Farm 4/6
Depth 1Earthy Cave
– Embassy Quarter
– Riding Mole Farm
Gem Cluster
– Jewelcrafter
Lava-filled Cavern
– Quarry
Brewery 4/5 [GIDRA]
UnknownUnknown
Depth 2Winding Tunnels
– Traps
– Froh’s Laboratory
Copper VeinUnknownUnknownUnknown
Depth 3UnknownUnknownUnknownUnknownUnknown
Depth 4UnknownUnknownUnknownUnknownUnknown
Mapa Osady
Riverside Docks (I T): Activate to get +1D to engagement rolls relating to river travel OR dedicate to get +1D to trade rolls.
Jewelcrafter (II T): Activate to generate 2 treasure OR mitigate a guild problem.
Quarry (I T): Activate to provide enough stone for other public works OR activate to mark one segment on a claim clock.
Cistern (I): Activate to change the drought entanglement fortune roll by -1D.
Hillfort (II): Activate to get +1D to engagement rolls for missions invoving defense or sorting out to the enemy OR damage to mitigate one of Rival’s outsider entanglements
Farm (I T): Activate during entanglements to change the failed harvest fortune roll by -1D OR dedicate to allow the settlement to upgrade to the next tier.
Water Wheel (I): Automation! Activate another claim building building a second time.
Traps (I): Activate during an entanglement involving unwelcome invasion. The invaders begin injured, inconvenienced, or in a tight spot. This damages the building.
Froh’s Laboratory (II): Activate to get +1D to any downtime long-term project involving magic OR damage to get Spice Mana (1 supply equivalent).
Embassy Quarter (III): Activate to mitigate relation loss with a Faction by using 2 treasure per -1 which would be lost.
Riding Mole Ranch (II): Activate to get a riding animal for a year OR Activate to get +1 result once to discover an underground claim.
Covenant with Ent’s Oasis (III): This is a symbol of a covenant with Ent’s Oasis faction and marvelous desert garden itself! Prevents entanglement related to famine OR Activate to exchange +1 mountain entanglement for -1 outsider entanglement and 1 supply (additional) for a single Founder in the next year.
Temple of Mountain Taming (II) [RELER]: Activate to get +2D to any downtime action for increasing mountain entanglements track by 1.
Farm (I T): Activate during entanglements to change the failed harvest fortune roll by -1D OR dedicate to allow the settlement to upgrade to the next tier.
Lumber Mill (I T): Activate to tick one segment on a claim building construction or repair clock.

Tabelka z Frakcjami, stan obecny. Nowości:

 • Ukończenie zegara Piaskowego Ludu (druga osada) sprawia, że awansują na Tier 3 (z hold Weak) w ramach następnego roku
 • Bractwo Czerwonego Oka obrało sobie za cel dogadanie się z nową frakcją, Alpakoludami z Gór. Szukają sprzymierzeńców.
 • Upadłe Elfy dokonały uderzenia przez stepy i solną pustynię na koci fort Hisen Milh (strzegący przeprawy przez Rzekę do ar-Rimmen), lecz im się nie powiodło (2 poziomy sukcesu vs 3 poziomy sukcesu).
 • Emiraty Rrretze Kotowatych w odpowiedzi na powyższe plus ich poprzedni nieudany rajd Żniwiarzy na Piaskową Przełęcz, podjęły decyzję na mobilizację armii Pustynny Sztandar – prosto z samych czterech Emiratów – aby wesprzeć Barona Dyrektora i zarządzaną przez niego Kompanię Handlową Elsłer. Rzuciłem kryta na postępy!
 • Podczas gdy Alpakolud poczynił spore postępy w umacnianiu swojego fortu-pasieki, Enty z Oazy obrały sobie za cel wykorzystanie istniejącego ogrodu przy Bazaltowym Domie, aby rozsiać swoich przedstawicieli po stronach Rzeki na zachód od miejscowości naszych krasnoludów.
Piaskowy Lud (Tier 2, hold Strong)
Status: -2 [Hostile]
Faction clock: Nowa osada w Piaskowej Przełęczy 8/8
Figureheads: Humanoids
Major drive: Knowlegde
Organization: Settled
Bractwo Czerwonego Oka (Tier 2, hold Strong)
Status: -1 [Interfering]
Faction clock: Sojusz z Alpakoludźmi 3/5
Figureheads: Animal folk
Major drive: Reputation
Organization: Exclusive
Upadłe Elfy (Tier 3, hold Strong)
Status: 2 [Friendly]
Faction clock: Atak na fort Hisen Milh (6/6)
Figureheads: Mythical folk
Major drive: Conquest
Organization: Mobile
Miedziany Monastyr (Tier 1, hold Strong)
Status: 2 [Friendly]
Faction clock: Przygotowanie do odbudowy Falmerów (+tier) 5/8
Figureheads: Unconventional
Major drive: Higher power
Organization: Secluded
Emiraty Rrretze Kotowatych (Tier 4, hold Strong)
Status: 3 [Allies]
Faction clock: Mobilizacja Pustynnego Sztandaru 5/6
Figureheads: Humanoids
Major drive: Higher power
Organization: Mobile
Oaza Entów (Tier 3, hold Strong)
Status: 2 [Friendly]
Faction clock: Obrosnąć Zachodnie Brzegi Rzeki 0/8
Figureheads: Unconventional
Major drive: Resources
Organization: Settled
Alpakoludy z Gór (Tier 1, hold Weak)
Status: 0 [Neutral]
Faction clock: Utworzyć Nowe Peru 5/6
Figureheads: Animal folk
Major drive: Resources
Organization: Exclusive

Ten tekst powstał dzięki wsparciu: Jędrzej Śmietański, Aleksandra Sontowska, Jakub KucharzewskiErpegowe Piekiełko, Sebastian Żarnowski, Michał LaskowskiPrzemysław Wasilewski i Marcin Zaród. Dziękuję!

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s