Bazaltowy Dom – Rok 2637 (3) [Mountain Home]

Przedstawiam wam Rok 3 (2637) w naszej kampanii w Mountain Home. W tych oto relacjach przedstawiam nie tyle sesję, co cały cykl gry (czyli rok) z życia krasnoludzkiej osady. Zajęło to nam dwie sesje (czwartą i piątą).

Same realia świata gry to:

 • Pustynia Elsłer, jako przedmiot inwazji Upadłych Elfów oraz ekspansji handlowej Emiratów Rrretze (czyli „Age of Conquest”). Mistyczne siły stanowią źródło tejże dynamiki (w tym magiczna Przyprawa).
 • Krasnoludy pochodzą z leśnego regionu zwanego Kharak, który podupada („Age of Collapse”) z powodu nieokreślonego dotąd czynniku zewnętrznego.
 • Osada nazywa się „Bazaltowy Dom”, a jej górą jest Głodna Matka (cechy: proud, wise, hungry).

Cykl gry (Rok) składa się z Expedition Phase (wyruszamy na misje), Settlement Phase (zarządzamy osadą), End of the Year (sprawdzamy, co się wydarzyło i domykamy rok). Na koniec też pokazany będzie aktualny stan Bazaltowego Domu.

Expedition Phase

Na pierwszej z tych sesji sesji rozegraliśmy obie misje, wraz z Free Playem pomiędzy nimi. Gracze bardzo chcieli sprawdzić, jak gra się, kiedy podejmuje się nie jedną, ale dwie misje w jednym roku gry.

Dla kontekstu: do samego Miedzianego Monastyru (ruiny starożytnej cywilizacji „niskich długouchych elfów w podziemiach” Falmerów) przybyli wraz z sześcioma lwimi archeologami z Emiratów Rrretze. Ci pojawili się na wskutek „Outsider Entanglement” jako wydarzenie losowe z poprzedniego roku…

Przed samą misją i tą fazą gry, rzuciłem na coroczne postępy zegarów frakcji i wyszło, że Emiraty Rrretze zidentyfikowały i wstępnie „zaklepały” sobie miejsca dziko rosnącej Agawy z Przyprawą. Następny zegar tych kotoludzi to „Delegacja do Bazaltowego Domu w sprawie Fortu” 4-częściowa. Emiraty mają Tier IV, więc można się ich spodziewać w przeciągu dwóch lat!

Misja 1/2637
Objective: Pomoc Miedzianemu Monastyrowi w naprawieniu „Maszyny Uczącej”, czyli modułu zarządzającego kompleksem.
Method: Wkroczenie do środka i potencjalna eksploracja ruin.
Type: Artifact („Maszyna Ucząca” to artefakt do naprawienia)
Engagement Roll: 2D-> [2 , 4] -> „Complications arise that require adaptation, a change of plans,
or difficult choices.”

Wprowadziłem konkurencję dla Krasnoludów: resztki ekspedycji Królików Jomon (jednej z głównych grup najemniczych zwołanych przez Bractwo Czerwonego Oka), która zabarykadowała się przy Maszynie Uczącej i chce wyłamać z niej CPU tej Maszyny (efektywnie niszcząc całość). Zegar 6-częściowy.

Long story short: szybko udało się zapobiec zapełnieniu tego zegara, poprzez zlikwidowanie Królików Jomon. Najpierw Digna (The Shieldbearer) pokonała dowódcę Usagiego w „honorowym” pojedynku. Potem Partasti (The Warden) – który wcześniej dokonał zwiadu i zauważył dwójkę króliczych nosicieli wody czekających przy starożytnej studni – dokonał perfekcyjnej zasadzki na ocaleńcach. Było trochę w tym prób negocjacji z Jomon.

Po drodze (czyli udanym naprawieniu turbin geotermalnych zasilających Maszynę Uczącą, tzw. „Architekta Dodo”) przyjęto pewien Devil’s Bargain, mianowicie: jeden z członków gildii Bratmolira (The Elder) – Brandrunri Chainriver – dosypał Przyprawy do jakiegoś uszkodzonego automatonu-pająka, a ten uzyskał świadomość niczym Patty z Blade Runnera. Zauważyli to Digna oraz Froh (The Artisan) i z pomocą asystujących im lwich archeologów z rodziny Stare-Zbiory przemycili uświadomionego mechapająka.

+3 reputation
+2 treasure (maksymalna ilość naczyń i innych precjoz, jakie da się wynieźć bez wzbudzania podejrzeń Miedzianego Monastyru).
+1 do relacji z Miedzianym Monastyrem – obecnie +2 („Friendly”)
+1 do Outsider Entanglement
Misja 2/2637
Objective: Wykraść księgi bądź kolekcję na temat Agaw oraz Przyprawy, ze zbiorów Piaskowego Ludu
Method: Delegacja (The Elder + The Artisan) to przykrywka dla zakradającej się dwójki (The Shieldbearer + The Warden).
Type: Raid
Engagement Roll: 2D-> [1; 3] -> „The founders are immediately at risk or have had their
expectations subverted.” [side note: z punktu widzenia fikcji pozwoliłem im na +1D do tego rzutu w zamian za wydanie 1 Treasure – to wydatek na wyjątkowy podarek]

Delegacja spaliła na manewce, bo podarek – kadzidła – okazał się zawierać szczątki czyjegoś dziadka z Piaskowego Ludu! Pierwsze konsekwencje ponieśli Bratmolir (The Elder) i Froh (The Artisan), czyli musieli przetrwać zbiorowy wkurw – burzę piaskową w środku wioski. Bratmolir przyjął ranę Dazed (na Insight), zas Froh odparł ją za 2 Stress.

Long story short: misja się udała (skradziono odpowiednią „księgę”), ale było więcej odpierania ciężkich konsekwencji. Po pierwsze, podczas wzięcia odpowiedniego „worka żwiru pamięci” Partasti oraz Digna porazili się od pułapki która wyczerpuje krasnoludzkie organizmy. Ale tylko Digna oberwała (Exhausted na Resolve): przejęła na siebie jego porażenie i odparła to, cudem nie osiągając limitu Stresu. Z kolei delegacja – po uspokojeniu sytuacji – przyciągała na siebie uwagę (aby nikt nie zauważył dwójki krasnoludów z 50 kg workiem żwiru) i prawie to by nie wyszło, ale Bratmolir użył swojej zdolności „To Be Young Again” i wziął na siebie ranę Injured (na Prowess), aby zapewnić sobie automatyczny sukces…

+2 reputation [zapełnili Reputation Track]
+0 treasure (tylko cztery osoby oraz duża kura towarzysz Partastiego uwikłani)
-1 do relacji z Piaskowym Ludem (obecnie -1, „Interfering”)
+1 do relacji z Emiratami Rrretze (obecnie +1, „Helpful”) – przychylni są wobec kogoś, kto działa przeciwko ich głównej konkurencji o Przyprawę
+1 do Outsider Entanglement

Łącznie. +2 do tracku Outsider Entanglement (pierwsze punkty w kampanii).

Oprócz narobienia trochę chaosu, Założyciele będą zmagać się z nielegalnie (bez autoryzacji całej Rady) przemyconym świadomym automatonem. Poza tym, ekspedycja wróciła z trzema Harm łącznie, wszyscy byli na krawędzi uzyskania „Weary” (odpowiednik „Traumy”)

Settlement Phase

Zanim przeszliśmy do deklarowania akcji typu downtime, zdążyliśmy między innymi odegrać mały spór o tamtego mechapająka. Stał się on „stałym gościem Froha oraz Digny”. Przy okazji, Bratmolir przed Radą Założycieli żądał wygnania jego sojusznika z gildii (Brandrunriego) za nielegalne posiadanie Przyprawy, ale decyzja w tej sprawie została odroczona…

Niby głównie same zbijanie punktów Stresu, ale były to dość ciekawe w fikcji sceny. Między innymi:

 • Froh oraz Digna wyruszyli razem zdobyć wierzchołek Głodnej Matki (Froh – Heresy – wstawił własną tyczkę o literze T na szczycie! Digna ma obsesję Wandering).
 • Partasti wyruszył hen daleko na wschód za rzekę i zrobił sobie przerwę od życia w społeczeństwie, w tym czasem podkradał się do jakichś statków rzecznych i kradł z nich rzeczy (obsesja Thievery). Gracz odegrał w ten sposób ciężkie przeżycia Partastiego po jego zasadzkach…

Mimo wydawało się niewielu działań, osada przede wszystkim osiągnęła Hold Strong, na co wydano 6 Treasure. Sam moment był jednak błędny, bo powinno się awansować osadę dopiero podczas „End of the Year”. To mogło wpłynąć na decyzje graczy w trakcie losowanych Entanglement…

Froh Ironbottom (The Artisan)– Indulge Obsession (-3 Stress)
– Indulge Obsession (-4 Stress)
– [+1 Mountain Entanglement]: Long-Term Project: Hillfort (4/5)
Bratmolir Trzy Kamienie (The Elder)– Indulge Obsession (-2 Stress)
– Tend Your Fellows (1 Condition -> Bratmolir zdjął z siebie „Injured”)
Digna Ald Urr (The Shieldbearer)– Indulge Obsession (-4 Stress)
– Indulge Obsession (-2 Stress)
Partasti (The Warden)– Indulge Obsession (-1 Stress)
– Indulge Obsession (-5 Stress)

End of the Year

Bazaltowy Dom ma trzy źródła dóbr (wykreślone na ten rok to konsekwencja porozumienia z Upadłymi Elfami w wyniku Outsider Entanglement):

 • Usługi stoczniowe z Riverside Docks (0D)
 • Klejnoty od Jewel Crafter (1D)
 • Kamienie od Quarry (0D)
 • [DEDICATED] Riverside Docks dają +1D do puli.

Trade Roll: 3D -> [3, 6, 6] -> 3 Treasure

 • Are you at war with anyone? No.
 • Are you leveraging active trade deals? Yes [pół roku wysyłania kamieni do Upadłych Elfów)
 • Have you cornered the market on specialty goods? No.
 • Are you isolated by wilderness or dangerous paths? No

Advancement

 • Froh Ironbottom (The Artisan) :2+2+2+0 = 6 xp
 • Bratmolir Trzy Kamienie (The Elder): 2+2+2+2 = 8 xp
 • Digna Ald Urr (The Shieldbearer): 2+2+2+0 = 6 xp
 • Partasti (The Warden): 2+2+2+1 = 7 xp

Entanglements:

Outsider Entanglement: Trading Favor (A faction with a neutral or positive status is asking for a favor. They have something to offer in return,)

W wyniku tego rzutu, spadł Outsider Entanglement o 1.

Przypomniałem graczom o istnieniu hord Upadłych Elfów na północy. Zatem ósemka Elfów na ogromnym jeżozwierzu przepłynęła przez rzekę i poprosiła o wsparcie (kamień na ich posterunki przy przełęczy) w zamian za „oddanie” krasnoludzkiej roboty butów oraz kapeluszy z wyjątkowo miękkiej wełny [2 Treasure] Rada Założycieli zgodziła się na ten deal, mimo obaw o to, czy Bractwo Czerwonego Oka (i ewentualnie Emiraty Rrretze) dowiedzą się…

Mountain Entanglement: Guild Bickering (One of the guilds has caused trouble due to one of their flaws. Which dwarves are acting out of line? Who did they wrong? What excuses are they making? Either lose (settlement tier +1) reputation, make an example of one of the guild members, or face reprisals from the wronged party. This can be mitigated by a Temple or gems.)

W wyniku tego rzutu, spadł Mountain Entanglement o 1.

Rywal Partastiego – wielki okrągły Okobyrn – zebrał dwójkę kolegów, aby próbować dokonać linczu na mecha-pająku pod pretekstem „jest to intruz i nie ma nigdzie wyryte, do kogo należy” (właściwie to chciał złapać go na własne potrzeby, ale mu nie wyszło). Możliwości graczy co do tego, jak go ukarać, były ograniczone. Nie mieli Reputacji (świeżo wyczyszczony Track po podniesieniu Holda), zdążyli aktywować Jewel Crafter w tym roku.

Wybrano „make an example of one of the guild members”. Partasti wysłał Okobryna na misję karną w głębiny, aby „wrócił z czymś użytecznym”. Konsekwencje tej „misji” przeczytacie w następnym raporcie…

Stan zastany

Bazaltowy Dom obecnie ma Tier I hold Strong (Settling – koło setki krasnoludów), 0 pkt Reputation oraz 5 pkt Treasure.

Mountain Entanglement: 1/4 progress to „+1”

Outsider Entanglement 1/4 progress to „+1”

SurfaceRiver
– Riverside Docks
Hills
– Hillfort 4/5
River
– Cistern
UnknownUnknown
Depth 1Earthy CaveGem Cluster
– Jewelcrafter
Lava-filled Cavern
– Quarry
UnknownUnknown
Depth 2UnknownUnknownUnknownUnknownUnknown
Depth 3UnknownUnknownUnknownUnknownUnknown
Depth 4UnknownUnknownUnknownUnknownUnknown
Mapa Osady
Riverside Docks (I T): Activate to get +1D to engagement rolls relating to river travel OR dedicate to get +1D to trade rolls.
Jewelcrafter (II T): Activate to generate 2 treasure OR mitigate a guild problem.
Quarry (I T): Activate to provide enough stone for other public works OR activate to mark one segment on a claim clock.
Cistern (I): Activate to change the drought entanglement fortune roll by -1D.
[W BUDOWIE] Hillfort (II): Activate to get +1D to engagement rolls for missions invoving defense or sorting out to the enemy OR damage to mitigate one of Rival’s outsider entanglements

Ten tekst powstał dzięki wsparciu: Jędrzej Śmietański, Aleksandra Sontowska, Jakub KucharzewskiErpegowe Piekiełko, Sebastian Żarnowski, Michał LaskowskiPrzemysław Wasilewski i Marcin Zaród. Dziękuję!

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s