Bazaltowy Dom – Rok 2641 (7) [Mountain Home]

Przedstawiam wam Rok 7 (2641) w naszej kampanii w Mountain Home. W tych oto relacjach przedstawiam nie tyle sesję, co cały cykl gry (czyli rok) z życia krasnoludzkiej osady. Rozegraliśmy całą szóstą sesję oraz początek siódmej (podsumowanie Roku).

Same realia świata gry to:

 • Pustynia Elsłer, jako przedmiot inwazji Upadłych Elfów oraz ekspansji handlowej Emiratów Rrretze (czyli „Age of Conquest”). Mistyczne siły stanowią źródło tejże dynamiki (w tym magiczna Przyprawa).
 • Krasnoludy pochodzą z leśnego regionu zwanego Kharak, który podupada („Age of Collapse”) z powodu nieokreślonego dotąd czynniku zewnętrznego.
 • Osada nazywa się „Bazaltowy Dom”, a jej górą jest Głodna Matka (cechy: proud, wise, hungry).

Cykl gry (Rok) składa się z Expedition Phase (wyruszamy na misje), Settlement Phase (zarządzamy osadą), End of the Year (sprawdzamy, co się wydarzyło i domykamy rok). Na koniec też pokazany będzie aktualny stan Bazaltowego Domu.

Tym razem prawie udało nam się zamknąć cały Rok na jednej sesji. Prawie, bo potrzebowaliśmy tej drugiej (jedenastej w sumie) sesji na wydarzenia losowe oraz Trade Roll. Punkty doświadczenia rozdaliśmy jeszcze na tej pierwszej (dziesiątej).

Expedition Phase

Gracze mieli ambitny plan na Rok 8 (następny). Wyruszyć do barona ar-Arkomnena (w ar-Rimmen; na jego zaproszenie) już jako przedstawiciele rozwiniętej osady, czyli Tier II. Potrzebowali do tego 2 REP oraz zadbać o to, aby podczas fazy End of the Year mieć odłożone 6 Treasure. Zatem gracze chcieli zrobić „krótką ekspedycję, która da im 2 REP”…

Zanim doszło do ekspedycji, rozegrano scenkę z automatonem z Miedzianego Monastyru. Założyciele dowiedzieli się, że „Falmerzy skonstruowali maszyny zwane Centurionami aby ich chroniły, zaś 1400 lat temu jakaś rasa podobna do obecnych krasnoludów pokonała ich”. Z tym, że w ostatnim fragmencie automaton dostał zwarcia („sukces z konsekwencją” Action Roll), a później trzeba było go naprawiać („sukces”).

Niemniej w końcu ten pajęczy automaton otrzymał swoje imię: „Zębatka”. Na własne życzenie przyjął naziwsko klanowe Froha Ironbottom („Ironbottom”). Ta końcówka sceny powiedziała nam sporo o tym, czym jest „bycie krasnoludem”: „nim się jest lub nie”, to życie w zgodzie z krasnoludzką społecznością. Nie jest to posiadanie brody.

Sama ekspedycja dotyczyła uchodźców alpakoludzi z Gór, którzy zmuszeni byli do działalności pirackiej po tym, jak uciekli przed Upadłymi Elfami [przypomnienie o Outsiders Entanglement z poprzedniego Roku]. Alpakoludzie byli zbieraczami, którzy specjalizowali się w pozyskiwaniu specjalnego Ziela.

Pojawił się spór o naturę misji. Partasti (The Warden) chciał zaatakować fort-pasiekę Alpakoludzi, złupić ją i wypędzić tamtejszy lud. Digna (The Shieldbearer) zwróciła uwagę, że to, co zrobią z Alpakoludźmi zaważy na tym, jak cały Region będzie postrzegać krasnoludy: jako agresywną cywilizację czy jednak istoty zainteresowane współegzystowaniem. Froh (The Artisan) przystał na opcję pokojową i to dzięki niemu rozegraliśmy misję dyplomatyczną, zamiast rajdu…

Misja 1/2641
Objective: Odwieźć Alpakoludzi od piractwa i nawiązać współpracę.
Method: Zaoferować schronienie na stokach Bazaltowego Domu.
Type: Diplomacy
Engagement Roll: 2D-> [5, 2] -> „Complications arise that require adaptation, a change of plans, or difficult choices.”
– +1D za „Will your deal benefit the other party?”

Komplikacja dotyczyła Modliszki, na której latał Partasti. Napis widoczny głównie z góry oraz 10 kuszników Alpakoludzi – którzy przechwycili delegację – jasno komunikował, że Modliszka musi być gdzieś pozostawiona. Co tak się stało.

Ustawiłem zegar „Zdobycie zaufania Alpakoludzi” na 5 części. Aby przekonać Alpaki do jakiegokolwiek dealu z kransoludami, należało zdobyć ich zaufanie. Czyli między innymi przebić się przez ich nieufność wynikającą z tego, że „to po przybyciu krasnoludów przez pewna przełęcz, później pojawiły się Upadłe Elfy”. Rozmowa przebiegła przy głównej bramie do fortu-pasieki, wcięcie na ostrokół z trzech stron.

Na początku szło nieźle. Wypełniono Zegar na 1/5, nawet wpasowano się w buczenie 150 alpakoludzi przy ostrokole. Niestety, dalsze wypełnianie Zegara szło jak po grudzie, z powodu spektakularnych (na kościach) porażkach. Właściwie to tylko dzięki odpieraniu konsekwencji (gdzie rzuty były naprawdę dobre) udało się w ogóle kontynuować tę coraz bardziej żenujące negocjacje dyplomatyczne. Niewiele brakowało, aby eskalowało to dalej niż do opluwania ze strony Alpakoludzi. Krasnoludom brakowało argumentów, stanęło na zegarze 3/5.

W końcu Froh uratował sytuację (dobrnął do 5/5), lecz misja nie była do końca udana. Froh przekonał przywódcę Alpakoludzi oraz jego żonę do tego, że w zamian za 2 Treasure (tak zapełniono te brakujące tiki!) oraz obietnicę przyszłej umowy handlowej krasnoludy zadośćuczynią za problemy, na jakie skazali Alpakolud. Alpakoludzie wstrzymają się od piractwa na jakiś czas.

+1 reputation (Mimo wszystko, Elsłer będzie słyszeć o tym, że to dzięki Bazaltowemu Domu, Alpakoludzie zarzucili piractwo na jakiś czas)
0 treasure (właściwie to -2, jak wcześniej przeczytaliście)

+1 do relacji z Emiratami Rrretze (doceniają metody Bazaltowego Domu, a już na pewno Baron i okoliczna szlachta w Elsłer).
Wprowadzenie nowej frakcji, Alpakoludzie z Gór (Tier 1, hold Weak).

Settlement Phase

Wszystkie postacie były na skraju otrzymania Weariness; pierwszą myślą graczy było po prostu zdjąć Stres, zrobić „niewiele” i przygotować się na Rok 8. Natomiast dobre rzuty na Indulge with Obsession zachęciły graczy do większej kreatywności. Gracze wiedzieli, że w tym roku nie wbiją Bazaltowym Domem na Tier II, więc mogli zaszaleć z wydawaniem Treasure (mieli ich 3 plus Jewelcrafter + Waterwheel, czyli 3+4 łącznie).

Gracze wzięli się za nadrobienie ambicji sprzed niemal pięciu lat. W końcu spełnili obietnicę złożoną Oazie Entów – utworzenie ogrodu nad rzeką, w którym przedstawiciele oraz wybrańcy Oazy (roślinność pustynna) będą rozkwitać. Ponadto w końcu zrealizowali swoją ambicję dosiadania wielkich kretów oraz hodowania ich na większą skalę…

Odkryto także nowy Claim: złoże rudy miedzi (kupryt)!

Froh oraz Partasti naprawili windę prowadząca do Zbrojowni Metropolis (ekspedycja z ubiegłego roku), w tajemnicy przed Digną (osobą, która wtedy ją zepsuła). Był to Long-Term Project, oczywiście.

Po drodze Gidra (NPC, rywal Froha z gildii) dokonała niewielkiego postępu w jej własnej gorzelni (Brewery, 2/5).

Froh Ironbottom (The Artisan)– Indulge Obsession (-5 Stress)
– Long-Term Project: Covenant with Ent’s Oasis (3/6)
[1 Treasure]: Long-Term Project: Riding Mole Farm (4/5; +1 Quarry -> 5/5)
[1 Treasure]: Long-Term Project: Naprawa windy w Zbrojowni (2/4)
[1 ME]: Long-Term Project: Naprawa windy w Zbrojowni (4/4)
Digna Ald Urr (The Shieldbearer)– Indulge Obsession (-5 Stress)
– Long-Term Project: Covenant with Ent’s Oasis (6/6)
[Calloused Hands] Long-Term Project: Udomowienie Kretów Wierzchowych (3/6)
Partasti (The Warden)– Indulge Obsession (-5 Stress)
– Discover Claim – Depth 2: (3/4; +1 Treasure -> 4/4) -> Copper Vein
[1 Treasure] Long-Term Project: Udomowienie Kretów Wierzchowych (5/6; +1 Treasure -> 6/6)

Wydano 5 Treasure oraz +1 do Mountain Entanglement.

End of the Year

Procedury w kolejności rozegrania w praktyce.

Outsider Entanglement: Reveal Information (As a favor, a faction with a positive status arrives with information. This could be a favor, but the information could also be for sale. Do they bring news of impending danger? What opportunities have they revealed?)

Już po raz drugi mamy tego typu wydarzenie losowe. Tym razem zasugerowałem się niedawnym utworzeniem „ogrodu-przymierza” z Oazą Entów. Przyleciał zatem nietoperz pustynny, posłaniec od Oazy. Przekazał on wieści o interakcji dwóch „korytarzy roślinnych Oazy” z dwoma złożami Pustynnych Agaw kontrolowanymi przez Żniwiarzy z Emiratów Rrretze.

Krasnoludy wynegocjowały, że pomogą Oazie i wstawią się w ich sprawie przed baronem w ar-Rimmen. W zamian niedługo potem otrzymały specjalnie spreparowany owoc Agawy pełen Przyprawy (domyślnie problemem w jej uprawie pod kątem Przyprawy jest to, ze owoce tej rośliny są bardzo ubogie w Przyprawę…)

Track OE zmniejszył się o jeden, po tym evencie jest na 3/4 do „+1”.

Mountain Entanglement: Unauthorized Construction (Some guild members have made the decision that they know better than the settlement what to build. Start a building construction somewhere on the map. Start a clock to fill it. Which dwarves know better but act anyway? Are they planning on using this building for themselves, or are they sharing?)

Znów wylosowałem to samo wydarzenie o samowolce budowlanej. Tym razem zapytałem się o wielbiciela Froha pod kątem jego wierzeń o Górze (heretyckich wierzeń). Oto jest Reler z jego klanu Ironbottom, który niedawno wprowadził się do Bazaltowego Domu. Udało mu się zgromadzić do dwudziestu popleczników i rozpoczął budowę własnej „Świątyni Ujarzmiania Góry” gdzieś na wzgórzach!

Postęp „Temple of Mountain Taming” jest na 3/5 (rzut 1D, za Tier społeczności).

Track ME zmniejszył się o jeden, po tym evencie jest na 3/4 do „+1”.

Trade Roll:

Bazaltowy Dom ma cztery rodzaje dóbr:

 • Usługi stoczniowe z Riverside Docks (0D)
 • Klejnoty od Jewel Crafter (1D)
 • Kamienie od Quarry (0D)
 • Zboża od Farm (0D)
 • [DEDICATED] Riverside Docks dają +1D do puli.

Trade Roll: 2D -> [3, 4] -> 1 Treasure (Tier)

Are you at war with anyone? No.
Are you leveraging active trade deals? No.
Have you cornered the market on specialty goods? No.
Are you isolated by wilderness or dangerous paths? No.

Advancement

 • Froh Ironbottom (The Artisan) : 1+2+2+0 = 5 xp
 • Digna Ald Urr (The Shieldbearer): 2+2+1+0 = 5 xp
 • Partasti (The Warden): 1+2+2+0 = 5 xp

To ciekawe, że jeśli nie rozgrywamy całego Roku przez co najmniej 5 h (tym razem było to 3,5 h sesji + kilka minut następnej), to gracze nie otrzymują „6 xp za pierwsze trzy kryteria”. Czy to źle? Nie do końca: im dłużej rozgrywamy Rok, tym o wiele łatwiej o te kilka scen pod każde z kryteriów (w tym wyeksponowanie problemów wynikających z obsesji czy Weariness). Ale też oznacza to, że w czasie rzeczywistym kampania idzie wolniej. Plus gracze narzekają trochę na to, że „muszą przypominać sobie rzeczy z poprzedniej sesji”….

Stan zastany

Bazaltowy Dom obecnie ma Tier I hold Strong (Settling – ponad setka krasnoludów), 9 pkt Reputation oraz 2 pkt Treasure.

Mountain Entanglement: 3/4 progress to „+1”

Outsider Entanglement 0/4 progress to „+1”

SurfaceRiver
– Riverside Docks
– Waterwheel
Hills
Hillfort
– Farm
River
– Cistern
– Covenant with Ent’s Oasis
Hills
– Temple of Mountain Taming [RELER]
Unknown
Depth 1Earthy Cave
– Embassy Quarter
– Riding Mole Farm
Gem Cluster
– Jewelcrafter
Lava-filled Cavern
– Quarry
Brewery 2/5 [GIDRA]
UnknownUnknown
Depth 2Winding Tunnels
– Traps
– Froh’s Laboratory
Copper VeinUnknownUnknownUnknown
Depth 3UnknownUnknownUnknownUnknownUnknown
Depth 4UnknownUnknownUnknownUnknownUnknown
Mapa Osady
Riverside Docks (I T): Activate to get +1D to engagement rolls relating to river travel OR dedicate to get +1D to trade rolls.
Jewelcrafter (II T): Activate to generate 2 treasure OR mitigate a guild problem.
Quarry (I T): Activate to provide enough stone for other public works OR activate to mark one segment on a claim clock.
Cistern (I): Activate to change the drought entanglement fortune roll by -1D.
Hillfort (II): Activate to get +1D to engagement rolls for missions invoving defense or sorting out to the enemy OR damage to mitigate one of Rival’s outsider entanglements
Farm (I T): Activate during entanglements to change the failed harvest fortune roll by -1D OR dedicate to allow the settlement to upgrade to the next tier.
Water Wheel (I): Automation! Activate another claim building building a second time.
Traps (I): Activate during an entanglement involving unwelcome invasion. The invaders begin injured, inconvenienced, or in a tight spot. This damages the building.
Froh’s Laboratory (II): Activate to get +1D to any downtime long-term project involving magic OR damage to get Spice Mana (1 supply equivalent).
Embassy Quarter (III): Activate to mitigate relation loss with a Faction by using 2 treasure per -1 which would be lost.
Riding Mole Ranch (II): Activate to get a riding animal for a year OR Activate to get +1 result once to discover an underground claim.
Covenant with Ent’s Oasis (III): This is a symbol of a covenant with Ent’s Oasis faction and marvelous desert garden itself! Prevents entanglement related to famine OR Activate to exchange +1 mountain entanglement for -1 outsider entanglement and 1 supply (additional) for a single Founder in the next year.

Tabelka z Frakcjami, stan obecny. Nowości:

 • Rzucałem za wszystkie frakcje. Zatem też kilka Zegarów zostało ukończonych!
 • Piaskowy Lud poczynił duży krok (+3), aby uczynić drugą osadę trwałą. Co więcej, odparli atak kawalerii Emiratów Rrretze na Piaskową Przełęcz!
  • To był rzut przeciwstawny Fortune Roll na podstawie Tieru obu frakcji (4D vs 2D). Emiraty rzuciły same „1, 1, 2 i 2″! Piaskowy Lud – 5, 3″.
 • Bractwo Czerwonego Oka udanie eksplorowało Rdzawą Dzwonnicę, wynosząc z niej sporo falmerskich metalowych artefaktów, w tym tzw. „Dzwon” (jego nie sprzedali!).
 • Oaza Entów nawiązała trwałe roślinne połączenie (wspomniane korytarze) z dwoma złożami Przyprawy na wydmach.
 • Alpakoludy z Gór poczyniły niezły postęp (+3) w budowie swojej własnej osady, czyli fortu pełnego pasiek oraz schronień przed piaskowymi burzami. Nazywają to „Nowym Peru”.
Piaskowy Lud (Tier 2, hold Strong)
Status: -1 [Interfering]
Faction clock: Nowa osada w Piaskowej Przełęczy 6/8
Figureheads: Humanoids
Major drive: Knowlegde
Organization: Settled
Bractwo Czerwonego Oka (Tier 2, hold Weak)
Status: 0 [Neutral]
Faction clock: Ekspedycja do Rdzawej Dzwonnicy (+rep) 4/4
Figureheads: Animal folk
Major drive: Reputation
Organization: Exclusive
Upadłe Elfy (Tier 3, hold Strong)
Status: 2 [Friendly]
Faction clock: Atak na fort Hisen Milh (4/6)
Figureheads: Mythical folk
Major drive: Conquest
Organization: Mobile
Miedziany Monastyr (Tier 1, hold Strong)
Status: 2 [Friendly]
Faction clock: Przygotowanie do odbudowy Falmerów (+tier) 5/8
Figureheads: Unconventional
Major drive: Higher power
Organization: Secluded
Emiraty Rrretze Kotowatych (Tier 4, hold Strong)
Status: 2 [Friendly]
Faction clock: Atak na Piaskową Przełęcz (4/4)
Figureheads: Humanoids
Major drive: Higher power
Organization: Mobile
Oaza Entów (Tier 3, hold Strong)
Status: 1 [Helpful]
Faction clock: Zielona Ściana Przeciwko Pustyni 8/8
Figureheads: Unconventional
Major drive: Resources
Organization: Settled
Alpakoludy z Gór (Tier 1, hold Weak)
Status: 0 [Neutral]
Faction clock: Utworzyć Nowe Peru 2/6
Figureheads: Animal folk
Major drive: Resources
Organization: Exclusive

Ten tekst powstał dzięki wsparciu: Jędrzej Śmietański, Aleksandra Sontowska, Jakub KucharzewskiErpegowe Piekiełko, Sebastian Żarnowski, Michał LaskowskiPrzemysław Wasilewski i Marcin Zaród. Dziękuję!

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s