Bazaltowy Dom – Rok 2636 (2) [Mountain Home]

Przedstawiam wam Rok 2 (2636) w naszej kampanii w Mountain Home. W tych oto relacjach przedstawiam nie tyle sesję, co cały cykl gry (czyli rok) z życia krasnoludzkiej osady. W tym przypadku udało nam się zmieścić cały Rok w jednej sesji, w niespełna cztery godziny gry.

Same realia świata gry to:

 • Pustynia Elsłer, jako przedmiot inwazji Upadłych Elfów oraz ekspansji handlowej Emiratów Rrretze (czyli „Age of Conquest”). Mistyczne siły stanowią źródło tejże dynamiki (w tym magiczna Przyprawa).
 • Krasnoludy pochodzą z leśnego regionu zwanego Kharak, który podupada („Age of Collapse”) z powodu nieokreślonego dotąd czynniku zewnętrznego.
 • Osada nazywa się „Bazaltowy Dom”, a jej górą jest Głodna Matka (cechy: proud, wise, hungry).

Cykl gry (Rok) składa się z Expedition Phase (wyruszamy na misje), Settlement Phase (zarządzamy osadą), End of the Year (sprawdzamy, co się wydarzyło i domykamy rok). Na koniec też pokazany będzie aktualny stan Bazaltowego Domu.

Expedition Phase

Krasnoludy wyruszyły daleko przez zachodnie wydmy aby nawiązać kontakt oraz współpracę z Oazą Entów. To jest tajemnicze „osiedle” pełne rozumnych roślin (kaktusów, drzew i podobnej wysokiej roślinności) wokół największego jeziora w okolicy, które walczy z piaskami pustyni.

Albowiem wspomniane pola wydmowe stanowiły główną przeszkodę, na początku trzeba było wykonać Action Roll na Journey (porażka skutkuje poważną konsekwencją, ale i tak dociera się na miejsce). Wypadła „6” (na pięć kości), więc drużynowy The Warden i jego chowaniec kura bezpiecznie przeprowadzili delegację zgodnie z planem.

Typ misji to „Diplomacy”, celem było zaoferować Oazie, że Bazaltowy Dom skłonny jest przenieść kilka ich sadzonej nad rzekę koło góry Głodnej Matki.

Rzut na Engagement Roll [2D] wskazał na „6” [6, 4], czyli żadnej niespodzianki ani wrogości.

Long story short:

 • Najpierw postacie graczy musiały znaleźć odpowiednie drzewo, które jest skłonne nie tylko ich słuchać, ale też mówić do nich. Był to zegar 4-częściowy (Progress Clock). W dwa Action Roll dało się go zapełnić: najpierw zawężono rezultat poszukiwań do baobabów, największych kaktusów oraz akacji, a później drużynowy The Artisan wyczuł wiatrami magii (akcja Infuse), z jakiego drzewa wieje najbardziej).
 • Rozmowa z wielką kaktuso-akacją na 30 metrów zwaną Hrngrunmirnma skutkowała więcej niż nadzwyczajnym sukcesem. To jest, nie dość że udało się podbić sam rzut na negocjacje do „High Reward” (liderem rozmów był The Elder), to jeszcze wypadł krytyk! W związku z tym oprócz większej ilości sadzonek, Hrngrunmirnma obdarowała delegację nasionami Magicznych Agaw (źródła Przyprawy).
 • The Shieldbearer wyraziła zainteresowane widoczną zarośniętą piramidą nad jeziorem Oazy, będącą pozostałością ruin po poprzedniej osadzie.

Nie było w 100% perfekcyjnie, bo drużynowa The Shieldbearer musiała zapobiec wpadki pewnego NPC-a z gildii The Elder (niejaki Brandrunri Chainriver), którego już podejrzewano o przemyt Przyprawy w związku z jego uzależnieniem. To otworzyło potem wątek The Warden: ten wymusił na Brandrunrim i zaprzestanie przemytu, i zażywania Przyprawy!

Rezultat:

 • +3 Reputacja
 • +1 z Oazą Entów [obecnie +1, „Helpful], -1 z Piaskowym Ludem [obecnie 0, „Neutral]. Mimo wszystko Piaskowy Lud także chce zabezpieczać dziko rosnącą Magiczną Agawę (przeciwko monopolistom z Emiratów Rrretze), co stoi na drodze Oazy Entów oraz jej agendy „ochrony Elsłer przed pustynią i chciwymi zwierzętami”.
 • Bez zmian w Outsider Entanglement.
 • +1 do Mountain Entanglement, gdyż Głodnej Matce nie podoba się „powtórka z historii”, czyli zamiar wznowienia badań nad Przyprawą i hodowli Agaw.

Settlement Phase

Obrady są stałym elementem Free Play’a w grze (ten następuje za inicjatywą graczy, wciskany pomiędzy Misje oraz działania w Settlement Phase); zatem gęsto obradowano co zrobić w tym roku, oraz w następnym. Ze względu na to, iż prawie wszystkie postacie są na skraju paska Stresu, nie zdecydowano się na drugą misję (zbadanie Miedzianego Monastyru). Ustaliliśmy też, że badanie magicznych właściwości Przyprawy to zegar 8-częściowy (najdłuższy, na jaki gra pozwala).

Zanim doszło do budowy Quarry („kamieniołom”), The Warden zdążył odkryć kolejny Claim (Depth 1). Dwójka graczy mocno parła w to, aby mieć jak najmniej stresu na nadchodzący Rok 3. Wszyscy mieli parcie na ten kamieniołom, do tego stopnia, że nie umiejący za bardzo w akcje Craft czy Dig drużynowy The Elder także dokończył ten projekt! Kamieniołom jest im niezbędny do kolejnych projektów budowlanych. Cysterna była ostatnim przedsięwzięciem w Roku 2.

Digna Ald Urr co prawda wydała swoje akcje downtime na zbijanie Stresu, ale i tak parę razy asystowała w czyichś projektach (za 1 stress, playbook The Shieldbearer daje aż +2D do pomagania innym w trakcie downtime!).

Otrzymano 2 Treasure za aktywację budynku Jewel Crafter i chyba będzie to ich domyślne działanie w każdym Roku.

Froh Ironbottom (The Artisan)– Indulge Obsession (-2 Stress)
– Quarry (2/4)
– [+1 Treasure]: Cistern (3/4; +1 from Quarry -> 4/4)
Bratmolir Trzy Kamienie (The Elder)– Indulge Obsession (-2 Stress)
– Quarry (4/4)
Digna Ald Urr (The Shieldbearer)– Indulge Obsession (-1 Stress)
– Indulge Obsession (-6 Stress)
Partasti (The Warden)– Indulge Obsession (-1 Stress)
– Indulge Obsession (-6 Stress)
– [+1 Treasure]: Discover a Claim: Depth 1 (3/3 -> wylosowano Lava-filled Cavern)

End of the Year

Bazaltowy Dom ma trzy źródła dóbr:

 • Usługi stoczniowe z Riverside Docks (0D)
 • Klejnoty od Jewel Crafter (1D)
 • Kamienie od Quarry (0D)

Plus dedykowano (permanentnie) Riverside Docks, aby dawały +1D do samego Trade Roll. 0D+1D+0D plus te +1D z budynku daje nam 2D [dwie kości d6]

Trade Roll: 2D -> [1, 5] -> 1 Treasure

 • Are you at war with anyone? No.
 • Are you leveraging active trade deals? No.
 • Have you cornered the market on specialty goods? No.
 • Are you isolated by wilderness or dangerous paths? No

Advancement

 • Froh Ironbottom (The Artisan) :1+2+2+0 = 5 xp
 • Bratmolir Trzy Kamienie (The Elder): 1+2+2+0 = 5 xp
 • Digna Ald Urr (The Shieldbearer): 0+2+2+0 = 4 xp
 • Partasti (The Warden): 1+2+2+0 = 5 xp

Entanglements:

Outsider Entanglement: News From Abroad (Travelers have come from outside the region. Add a new detail to a region or a faction that exists outside the region.)

Grupka sześciu kotów z Emiratów Rrretze przybyła do Bazaltowego Domu jako goście, którzy zamierzali wkrótce wyruszyć do Miedzianego Monastyru (jako że przypomina podobne ruiny znalezione w Rrretze). Long story short, The Elder z The Shieldbearer przycisnęli ich i dowiedzieli się, że oba ruiny prawdopodobnie są pozostałością po zaawansowanej cywilizacji Falmerów („niskich elfów”), a ta grupa archeologów skłonna jest wprowadzać znalezione artefakty na czarny rynek. Przekonano tę szóstkę, aby współpracowała z krasnoludami.

Trzeci region (oprócz Elsłer oraz ojczyzny krasnoludów) do wprowadzenia! Nazwałem tych archeologów „rodziną Stare-Zbiory”.

Mountain Entanglement: A Natural Discovery (Somewhere underground, the dwarves of the settlement have discovered something new and remarkable: a creature or animal with noteworthy properties.)

W wyniku tego rzutu, spadł Mountain Entanglement o 1.

Jako prowadzący, zdecydowałem, że kilku krasnoludów z osady odkryło istnienie wielkich kretów, które dałoby się wykorzystać jako zwierzęta pociągowe oraz do jazdy (Riding Moles, przykład z podręcznika).

Stan zastany

Bazaltowy Dom obecnie ma Tier I (Settling – koło setki krasnoludów), 5 pkt Reputation oraz 3 pkt Treasure.

Mountain Entanglement: 1/4 progress to „+1”

Outsider Entanglement 0/4 progress to „+1”

SurfaceRiver
– Riverside Docks
Hills
– Hillfort 1/5
Rivers
– Cistern
UnknownUnknown
Depth 1Earthy CaveGem Cluster
– Jewelcrafter
Lava-filled Cavern
– Quarry
UnknownUnknown
Depth 2UnknownUnknownUnknownUnknownUnknown
Depth 3UnknownUnknownUnknownUnknownUnknown
Depth 4UnknownUnknownUnknownUnknownUnknown
Mapa Osady

Pomiędzy sesjami zdecydowałem, że te fundamenty po forcie Emiratach Rrretze mogą jednak być naszym pierwszym customowym Claim Building. Projekt stoi 1/5 (czyli same fundamenty gotowe).

Riverside Docks (I T): Activate to get +1D to engagement rolls relating to river travel OR dedicate to get +1D to trade rolls.
Jewelcrafter (II T): Activate to generate 2 treasure OR mitigate a guild problem.
Quarry (I T): Activate to provide enough stone for other public works OR activate to mark one segment on a claim clock.
Cistern (I): Activate to change the drought entanglement fortune roll by -1D.
[W BUDOWIE, 1/5] Hillfort (II): Activate to get +1D to engagement rolls for missions invoving defense or sorting out to the enemy OR damage to mitigate one of Rival’s outsider entanglements

Ten tekst powstał dzięki wsparciu: Jędrzej Śmietański, Aleksandra Sontowska, Jakub KucharzewskiErpegowe Piekiełko, Sebastian Żarnowski, Michał LaskowskiPrzemysław Wasilewski i Marcin Zaród. Dziękuję!

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s