Bazaltowy Dom – Rok 2635 (1) [Mountain Home]

Przedstawiam wam Rok 1 (2635) w naszej kampanii w Mountain Home. W tych oto relacjach przedstawiam nie tyle sesję, co cały cykl gry (czyli rok) z życia krasnoludzkiej osady. To były nasze pierwsze dwie sesje (6,5 h gry), z uwagi na to, że zawierały jeszcze element prepu (w tym tutorialowe podejście do sprawy).

Same realia świata gry to:

 • Pustynia Elsłer, jako przedmiot inwazji Upadłych Elfów oraz ekspansji handlowej Emiratów Rrretze (czyli „Age of Conquest”). Mistyczne siły stanowią źródło tejże dynamiki (w tym magiczna Przyprawa).
 • Krasnoludy pochodzą z leśnego regionu zwanego Kharak, który podupada („Age of Collapse”) z powodu nieokreślonego dotąd czynniku zewnętrznego.
 • Osada nazywa się „Bazaltowy Dom”, a jej górą jest Głodna Matka (cechy: proud, wise, hungry).
 • Motyw osady to „Rebuild the Buried Metropolis”, czyli odbudowujemy porzuconą tysiąc lat temu twierdzę krasnoludzką.

Cykl gry (Rok) składa się z Expedition Phase (wyruszamy na misje), Settlement Phase (zarządzamy osadą), End of the Year (sprawdzamy, co się wydarzyło i domykamy rok). Na koniec też pokazany będzie aktualny stan Bazaltowego Domu.

Dodam, że zanim formalnie rozpoczęliśmy Rok 1, przeprowadziliśmy tzw. podróż do góry Głodnej Matki. Zapoznaliśmy nasze krasnoludy z czterema z sześciu frakcji. O początkowej relacji z każdą z nich decydował Fortune Roll z 2d6 (gracz twórca frakcji rzuca):

 • Miedziany Monastyr (Tier 1, unconventional): +1 [wypadła „6]
 • Piaskowy Lud (Tier 2, humanoids): +1 [wypadła „6”]
 • Bractwo Czerwonego Oka (Tier 2, animal folk): +1 [„6”]
 • Upadłe Elfy (Tier 3, mythical folk): 0 [wypadło „4”] -> +1 dzięki wydaniu 1 Treasure

Expedition Phase

Technicznie rzecz ujmując misja była jedna i narzucona. Na początek gra sugeruje właśnie jakiś problem związany z miejscem osiedlenia się. Wybrałem jeden z trzech promptów pasujących do motywu „Rebuild the Buried Metropolis”, mianowicie „Other folks are laying claim to the land above the ancient metropolis, and the founders must solve the dispute before they can consider this place home.”.

Ekspedycja militarna Emiratów Rrretze (Koci Lud) rozpoczęła budowę fortu na przecięciu szlaków (póki co mają fundamenty i pole namiotowe). Przywódcy zdecydowali negocjować kwestię obecności militarnej Kotowatych nad ich ziemią oraz głowami. Typ misji to „Diplomacy”.

Rzut na Engagement Roll wypadł słabo, ale wtedy coś nam się pokiełbasiło, więc zgodziliśmy się na to, aby nasz The Elder użył zdolności „To be Young Again” i zapewnił rezultat jak na „6” kosztem swojego Harm. Następnym razem nie dojdzie do aż takiej wpadki…

Sama misja przebiegała na przekonaniu generał Dahzini Szybka-Sierść oraz jej dwuosobowego sztabu, aby jej ekspedycja wróciła do Emiratów z wieścią iż „krasnoludy osiedliły się i zabezpieczą skrzyżowanie tras handlowych”. Postawiłem zegary „Przekonanie Dahzini 4-częściowy” oraz „Kiedy Dahzini straci cierpliwość i zerwie negocjacje 4-częściowy”. Oba zegary to Racing Clocks wzglęem siebie.

Long story short, postaciom graczy udało się zapełnić pierwszy zegar. Natomiast dowiedzieliśmy się, że:

 • Froh (The Artisan) obiecał, że przekuje więcej sejmitarów dla Emiratów, po tym, jak nie do końca dobrze wyszła mu naprawa pierwszych.
 • Negocjacje prowadzone przez Bratmolira (The Elder) przebiegały sprawnie, przynajmniej jego argumenty brzmiały słusznie dla gen. Dahzini.
 • Koci Lud przetestował Założycieli podczas ceremoniału picia Herbaty z Przyprawą. Digna (The Shieldbearer) bardzo nie chciała zażywać Przyprawy, więc Bratmolir dał radę zaaranżować „ciche wylanie za kołnierz” (ale Dahzini zauważyła to kątem oka, więc sam musiał wypić drugą dawkę, czyli harm na Resolve!)
 • Zaraz po udanych negocjacjach, Partasti (The Warden) ukradł trochę Przyprawy z kuchni polowej, ale prawie stracił własnego chowańca kurę wierzchową (zagubiona wśród zwierząt Kociego Ludu).

Rezultat:

 • +2 Reputacja [skala od 1 do 4]
 • Nie narobiło to żadnego chaosu czy bulwersu u którejś z frakcji (brak postępu Outsider Entanglement), jak i nie doszło do kłótni, zamętu czy działania wbrew Górze (brak postępu Mountain Entanglement).

Settlement Phase

Gracze przez jakieś 45 minut odgrywali The Founders i rozważali, jakie powinni zrobić pierwsze kroki. Jakie podziemia oraz krainy naziemne odkryć? Co najpierw postawić? Zdecydowano się najpierw na postawienie stoczniowego nadbrzeża na jednym z brzegów rzeki (Riverside Docks), odpoczynek i odstresowanie się. Potem – po odkryciu złoża klejnotów – krasnoludy mocno zaangażowały się w organizację jubilera oraz górników pod niego (Jewel Crafter). Tym jubilerem została rywalka Digny z jej gildii, niejaka Reva z metalowymi zębami.

Stawka była wysoka, bo aktywacja „Jewel Crafter” co roku daje aż 2 Treasure! Alternatywą do wydania punktów Treasure na dodatkowe akcje w Settlement Phase jest +1 do Mountain Entanglement…

Digna [The Shieldbearer] mocno wykorzystywała to, że podczas asystowania w downtime (za 1 Stress) daje +2D, a nie +1D.

Poza tym, wyszło, że krasnoludy bardzo potrzebują zorganizować kamieniołom, lecz wniosek o rozłupywanie starego barbakanu w Earthy Cave został odrzucony proporcją 3:1.

Froh Ironbottom (The Artisan)– Riverside Docks (2/4)
– Riverside Docks (4/4)
– [1 Treasure]: Jewelcrafter (3/5)
– [1 Treasure]: Jewelcrafter (5/5)
Bratmolir Trzy Kamienie (The Elder)– Indulge Obsession (-5 Stress)
– Tend your Fellows (3 ran możliwe do wyleczenia)
Digna Ald Urr (The Shieldbearer)– Jewelcrafter (1/5)
– Indulge Obsession (-1 Stress)
Partasti (The Warden)– Indulge Obsession (-5 Stress)
– Discover a Claim – Depth 1 (3/3 -> wylosowano Gem Cluser)

End of the Year

Trade Roll: 2D -> [1, 4] -> 1 Treasure

 • Are you at war with anyone? No.
 • Are you leveraging active trade deals? No.
 • Have you cornered the market on specialty goods? No.
 • Are you isolated by wilderness or dangerous paths? No.

Osada zawiera dwa zasoby: usługi stoczniowe oraz klejnoty. Zrobiliśmy na tej sesji błąd i zamiast każde ze źródeł policzyć [Tier budynku -1] (czyli 0D+1D dla tego przypadku), zsumowaliśmy po prostu zasoby i tyloma kośćmi rzuciliśmy…

Advancement

 • Froh Ironbottom (The Artisan): 2+2+2+0 = 6 xp
 • Bratmolir Trzy Kamienie (The Elder): 2+1+2+0 = 5 xp
 • Digna Ald Urr (The Shieldbearer): 2+2+2+0 = 6 xp
 • Partasti (The Warden): 2+1+2+1= 6 xp

Entanglements:

Outsider Entanglement: Posturing (A faction throws their weight around without expecting their behavior to lead to violence)

Dwunastu byczych paladynów z Bractwa Czerwonego Oka urządziło się w nadbrzeżnych dokach, czyniąc z nich tymczasową bazę do swoich wypraw na pustynię. Oczekują, że albo otrzymają 2 Treasure w ramach „pomocy”, albo się wkurzą i powiedzą złe słowo swojemu Arcymistrzowi Minoarowi (-1 do relacji).

Gracze poszli na częściowe rozwiązanie nr 1, czyli „1 Treasure, ale wynegocjujemy, że wyślemy Partastiego wraz z nimi”. Negocjacje (Action Roll) powiodły się naszemu The Elder. Z tym, że i tak odpierano konsekwencje (Resistance Roll): Partasti miałby w praktyce zostać wysłany jako wabik na potwory (otrzymanie Harm do atrybutu Prowess).

Mountain Entanglement: Drought (A sudden lack of water has the settlement on edge. It’s hard to water crops, and ale must be rationed)

Na szczęście Tier naszej osady to tylko 1, więc tylko rzucałem 1D, ale i tak sprawdzamy, jak bardzo będzie nieprzyjemnie. „Im słabszy rzut, tym lepiej”. Pogrubione to, co wypadło.

 • Critical: Mark 4 boxes on the mountain entanglements track and roll again on the settlement table.
 • 6: Mark 2 boxes on the mountain entanglements track.
 • 4-5: Mark 1 box on the mountain entanglements track.

Stan zastany

Bazaltowy Dom obecnie ma Tier I (Settling – koło setki krasnoludów), 2 pkt Reputation oraz 2 pkt Treasure.

Mountain Entanglement: 1/4 progress to „+1”

Outsider Entanglement 0/4 progress to „+1”

SurfaceRiver
– Riverside Docks
HillsRiverUnknownUnknown
Depth 1Earthy CaveGem Cluster
– Jewelcrafter
UnknownUnknownUnknown
Depth 2UnknownUnknownUnknownUnknownUnknown
Depth 3UnknownUnknownUnknownUnknownUnknown
Depth 4UnknownUnknownUnknownUnknownUnknown
Mapa Osady

Pierwsze trzy Claimy na powierzchni losowane są po dotarciu ekspedycji na miejsce, zawsze pierwszym odkrytym Claimem w głębinach jest „Earthy Cave”. Każdy Claim ma dwa miejsca na Budynki.

Opis istniejących budynków:

Riverside Docks (I T): Activate to get +1D to engagement rolls relating to river travel OR dedicate to get +1D to trade rolls.
Jewelcrafter (II T): Activate to generate 2 treasure OR mitigate a guild problem.

Ten tekst powstał dzięki wsparciu: Jędrzej Śmietański, Aleksandra Sontowska, Jakub KucharzewskiErpegowe Piekiełko, Sebastian Żarnowski, Michał LaskowskiPrzemysław Wasilewski i Marcin Zaród. Dziękuję!

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s